Коротко (TL;DR): який чип обрати для ноутбука з ШІ
Ноутбук для ШІ обирають не за кількістю TOPS на наліпці. Швидкість локальної нейромережі впирається в обсяг і смугу пам’яті, а в базових версій Intel Panther Lake, Snapdragon X2 Elite і Apple M5 смуга майже однакова — близько 150 ГБ/с. Новий Apple M6 дає до 170 ГБ/с: за даними Apple, це на 10% більше, ніж у M5, тож картину він не змінює. Вирішують операційна система, потрібний софт, автономність і ціна в Україні.
- Коротко (TL;DR): який чип обрати для ноутбука з ШІ
- NPU, GPU і пам’ять Intel, Qualcomm та Apple: таблиця специфікацій
- Чому 50 чи 80 TOPS не визначають швидкість локальної LLM
- Обсяг пам’яті важливіший за чип: 16, 32 чи 48 ГБ у ноутбуці
- Сумісність платформ: Windows x86, Windows on Arm, macOS і Linux
- Автономність Panther Lake, Snapdragon X2 і M5: заміри проти заяв
- Скільки коштує ноутбук із ШІ в Україні: ціни на 10 жовтня
- Ризики покупки: вихід M6, ціни на пам’ять, ранні тести X2
- Який ноутбук потрібен для ШІ під ваші завдання: матриця вибору
- Часті запитання про вибір ноутбука для ШІ
- Хмарний ШІ (ChatGPT, Claude, Gemini у браузері) працює на будь-якому сучасному ноутбуці — чип майже не впливає.
- Локальні моделі до 14B — орієнтир 24–32 ГБ пам’яті; найтихіший MacBook Air на M5 — він без вентилятора, дешевший гігабайт — у Windows-ноутбуків із 32 ГБ.
- Моделі класу 30B — потрібні 32–48 ГБ і максимальна смуга; серед трьох платформ порівняння це Snapdragon X2 Elite Extreme із 228 ГБ/с. Ширша смуга — у помітно дорожчих машин поза порівнянням: MacBook Pro на M5 Pro (307 ГБ/с) і M5 Max, а також Surface Laptop Ultra на RTX Spark (близько 300 ГБ/с теоретично у версії на 128 ГБ).
- Windows-софт, ігри, Linux просто зараз — Intel Panther Lake: x86 без емуляції.
- Підводні камені для України: Apple Intelligence не працює українською, а Linux на Snapdragon X2 поки лише обіцяний.
NPU, GPU і пам’ять Intel, Qualcomm та Apple: таблиця специфікацій
ШІ-навантаження в сучасному ноутбуці може взяти на себе один із трьох блоків. NPU (нейропроцесор) — економний прискорювач для фонових завдань: розмиття тла у відеодзвінку, розпізнавання мовлення, функції Windows. GPU — вбудована графіка, на якій насправді обчислюють локальні мовні моделі. Пам’ять — спільна для CPU, GPU і NPU: з неї на кожному кроці зчитуються ваги моделі.
Виробники вимірюють NPU у TOPS — трильйонах операцій на секунду, зазвичай у цілих числах Int8. Це пікова цифра обчислень, а не швидкість відповіді нейромережі. Докладніше про те, що таке NPU в ноутбуці і звідки взявся поріг TOPS для Copilot+ PC, ми писали окремо.
В Intel цифри відкрито наведено в специфікації Core Ultra X7 358H на ark.intel.com: 50 TOPS у NPU і 122 TOPS у графіки Arc B390. Qualcomm заявляє 80 TOPS для NPU Hexagon у X2 (у першого покоління X Elite було 45). Apple для Neural Engine в M5 цифру TOPS не публікує взагалі й говорить про швидкість ШІ-завдань загалом.
| Параметр | Intel Panther Lake (Core Ultra X7 358H) | Snapdragon X2 Elite / Elite Extreme | Apple M5 (MacBook Air) |
|---|---|---|---|
| NPU | 50 TOPS (Int8) | 80 TOPS (заява Qualcomm) | 16-ядерний Neural Engine, TOPS не публікують |
| ШІ на графіці | Arc B390, 12 Xe-ядер, до 122 TOPS (Int8) | Adreno X2, TOPS н/д | Neural Accelerator у кожному ядрі GPU |
| CPU | 16 ядер: 4 P + 8 E + 4 LP-E, до 4,8 ГГц | Extreme: 18 ядер (12 Prime + 6 Performance), до 5,0 ГГц | до 10 ядер: 4 P + 6 E |
| Тип пам’яті | LPDDR5X до 9600 МТ/с | LPDDR5X; в Extreme — на корпусі чипа | Unified memory |
| Максимум пам’яті | до 96 ГБ (платформа) | Extreme: від 48 ГБ, платформа — понад 128 ГБ (заява Qualcomm); у роздрібному продажу — 48 ГБ у Zenbook A16 | 16 / 24 / 32 ГБ |
| Смуга пам’яті | ~153,6 ГБ/с — наш розрахунок; замір AIDA64 на X9 388H — 118,8 ГБ/с | Elite — 152 ГБ/с (128 біт), Extreme — 228 ГБ/с (192 біт) | 153 ГБ/с (Apple); замір STREAM — 142 ГБ/с |
| На ринку | із січня 2026 (CES) | з весни 2026; нові Surface Pro 12″ і Laptop 13″ на X2 Plus — старт продажу у США було призначено на 13 жовтня 2026 | MacBook Air — з березня 2026 |
Два застереження до таблиці. Перше: Intel не публікує ширину шини й пропускну здатність пам’яті, тому 153,6 ГБ/с — наша арифметика: 128 біт × 9600 МТ/с ÷ 8 = 153,6 ГБ/с. Це теоретичний пік, а реальне читання в AIDA64 у Club386 на X9 388H — 118 800 МБ/с. Друге: у передзапускових текстах про Panther Lake трапляються «180 TOPS». Це сума CPU, GPU і NPU, а не NPU; навантажити всі три блоки одним завданням одночасно не можна, тому сумарну цифру ми не використовуємо.
Panther Lake — не осіння новинка. Intel вивела Core Ultra Series 3 на ринок на CES у січні 2026 року, і ноутбуки на X7 358H вже продаються в Україні. Новинки жовтня — Surface на Snapdragon X2 Plus, перші ноутбуки на Nvidia RTX Spark і 14-дюймовий MacBook Pro на чипі M6 (анонс 27 жовтня 2026 року, від $1 999 у США, продаж із 6 листопада).
Чому 50 чи 80 TOPS не визначають швидкість локальної LLM
Мовна модель генерує відповідь по одному токену, і на кожен токен їй треба прочитати з пам’яті всі свої ваги. Тому для щільної моделі діє просте правило: швидкість генерації ≤ смуга пам’яті ÷ розмір моделі в пам’яті. TOPS у цій формулі немає — доки дані не надійшли, обчислювальні блоки простоюють.
Найкраще це видно на Panther Lake, де NPU і GPU порівняли в тих самих тестах. У синтетиці Geekbench AI (Int8) у Club386 вони майже рівні: NPU — 54 004 бали, GPU — 56 880. А в Procyon AI Text Generation на Llama 3.1, тобто в генерації тексту, графіка набрала 1 727 балів проти 648 у NPU — у 2,7 раза більше. Висновок рецензента прямий: для ШІ-роботи на цій платформі потрібен GPU, а не NPU.
Лідер за TOPS незалежних замірів генерації тексту не має. У Geekbench AI в Tom’s Guide X2 Elite Extreme набирає 88 615 балів проти приблизно 57 000 у M5 і 55–56 тисяч у Panther Lake. Але це синтетика на референсних пристроях Qualcomm, а не швидкість чату. Як писав PCWorld, старший віцепрезидент Qualcomm Кедар Кондап сам не любить термін NPU: він переводить увагу на число замість реальних можливостей.
Розрахунок: стеля генерації за смугою пам’яті
Візьмімо моделі в 4-бітній квантизації (Q4) — стандарт для локального запуску. За нашою оцінкою, 8B займає в пам’яті близько 4,7 ГБ, 14B — близько 9 ГБ, 32B — близько 20 ГБ. Ділимо смугу на розмір:Модель (Q4) Розмір у пам’яті, ≈ ~152–153,6 ГБ/с (M5, X2 Elite, Panther Lake) 228 ГБ/с (X2 Elite Extreme) 8B 4,7 ГБ до ~32 ток/с до ~48 ток/с 14B 9 ГБ до ~17 ток/с до ~25 ток/с 32B 20 ГБ до ~8 ток/с до ~11 ток/с
Це теоретична стеля, а не обіцянка. Реальна швидкість нижча: виміряна смуга менша за паспортну (142 ГБ/с у M5 у STREAM дають для 8B уже ~30 ток/с, 118,8 ГБ/с у Panther Lake — ~25 ток/с), частину пам’яті займають система й кеш контексту. Зате видно головне: у трьох базових платформ стеля одного порядку, і відривається лише Elite Extreme завдяки 192-бітній шині.
Виняток із правила — моделі MoE (mixture of experts), де на кожен токен працює лише частина ваг. Власник Xiaomi Book Pro 14 на X7 358H із 30 ГіБ пам’яті в особистому блозі описав запуск Qwen3.6-35B із ~3B активних параметрів через llama.cpp: 32,5 ток/с за повного вивантаження на GPU проти 14,7 ток/с, коли експертів обчислював CPU. Це один замір однієї людини, але він показує дві речі: GPU Arc B390 справді прискорює локальні LLM, а вся модель однаково має вміститися в пам’ять.
Той самий висновок підтверджують і телефонні чипи — у нашому порівнянні NPU за тестами, а не за TOPS лідер за паспортними TOPS теж не завжди виграє в реальному навантаженні.
Обсяг пам’яті важливіший за чип: 16, 32 чи 48 ГБ у ноутбуці
Якщо смуга в платформ приблизно рівна, головним стає обсяг: модель, яка не вмістилася в пам’ять, не запуститься взагалі або працюватиме в рази повільніше. І докупити пам’ять пізніше не вийде: у MacBook Air вона єдина з чипом, у X2 Elite Extreme — на корпусі процесора, у Dell XPS 14 на Panther Lake LPDDR5X-9600 розпаяна на платі (ServeTheHome). Обсяг обирають один раз — під час покупки.
Що реально продається на 10 жовтня 2026 року:
- Apple M5: MacBook Air — 16, 24 або 32 ГБ. Базові 16 ГБ в Air з’явилися лише з M4, а на старті продажів M1–M3 базовою була версія з 8 ГБ.
- Intel Panther Lake: платформа підтримує до 96 ГБ LPDDR5X-9600, але в українському роздрібному продажу ноутбуки на X7 358H — переважно з 16 або 32 ГБ.
- Snapdragon X2: нові Surface на X2 Plus — 16 або 24 ГБ; ASUS Zenbook A16 на X2 Elite Extreme — 48 ГБ.
Скільки пам’яті під яке завдання (наша оцінка із запасом на систему, браузер і контекст):Обсяг Що вміщується комфортно Що на межі 16 ГБ хмарний ШІ, локальні 7–8B 14B з коротким контекстом 24 ГБ 8B з довгим контекстом, 14B MoE до ~30B 32 ГБ 14B з довгим контекстом, MoE ~30B MoE ~35B (у прикладі вище — ~26 із 30 ГіБ за контексту 32k, на 64k уже не вміщується), щільні 32B 48 ГБ щільні 32B із запасом на контекст моделі 70B — ні
Для моделей 70B і більше потрібен інший клас машини: MacBook Pro на M5 Max для локального ШІ або ноутбук на AMD — Ryzen AI Max+ PRO 495 зі 192 ГБ. З 6 листопада 2026 року MacBook Pro на M5 Pro і M5 Max мають і OLED-версії: від $2 899 у США за 14 дюймів, до 128 ГБ єдиної пам’яті у старших конфігураціях. Mac Studio на M5 Ultra в таких добірках теж трапляється, але це настільний комп’ютер, а не ноутбук; його ми розбирали в матеріалі про Mac Studio M5 Ultra для LLM.
Аргумент брати пам’ять із запасом — ціни. У березні 2026 року TrendForce прогнозував, що в першому кварталі 2026-го DRAM і NAND перевищать 30% собівартості ноутбука, а ціни на ноутбуки можуть зрости майже на 40%. Це прогноз аналітиків, а не замір роздрібного ринку, але напрям зрозумілий: доплата за 32 ГБ сьогодні може виявитися дешевшою, ніж через пів року.
Сумісність платформ: Windows x86, Windows on Arm, macOS і Linux
Три платформи — це три різні операційні середовища. Для роботи з ШІ це часто важливіше за чип: програма, якої немає під вашу систему, не прискориться жодним NPU.Що важливо Intel Panther Lake (Windows x86) Snapdragon X2 (Windows on Arm) Apple M5 (macOS) Звичайні програми працюють як на будь-якому ПК понад 7 000 оптимізованих застосунків; решта — через емуляцію Prism, яка витрачає більше енергії нативний софт macOS Ігри та античити повна бібліотека Windows на X2 «досі без гладкої підтримки» (PCWorld, 27.08.2026) окрема бібліотека macOS Локальні LLM llama.cpp прискорюється на GPU Arc (приклад вище — особистий замір, 32,5 ток/с на MoE) перевіряйте Arm-версію потрібної програми та підтримку GPU обчислюють на GPU через Metal Вбудований ШІ ОС функції Windows і Copilot функції Windows і Copilot Apple Intelligence — без української Linux встановлюється як на звичайний ПК офіційно: Debian — до кінця 2026, Ubuntu — у першій половині 2027 Apple офіційно не підтримує
Windows on Arm: що дає і що забирає емуляція
Microsoft до серпня 2026 року нарахувала понад 7 000 застосунків та ігор, оптимізованих під Arm-версію Windows. Усе інше запускається через емулятор Prism — працює, але витрачає більше енергії, тобто з’їдає головну перевагу Snapdragon. PCWorld підсумував ще під час анонсу X2: Snapdragon нескоро зможе дати те «просто працює», що дають x86-конкуренти. Якщо ваш робочий набір — старі корпоративні утиліти, специфічні драйвери принтерів або ігри з античитом, перевіряйте кожну програму заздалегідь.
Окремий факт про вбудований ШІ Windows. За спостереженням PCWorld, функції на кшталт Windows Studio Effects на першому поколінні Snapdragon X Elite не завантажували NPU на 45 TOPS навіть повністю. Отже, 80 TOPS в X2 — запас під майбутній софт, а не те, що ви відчуєте в день покупки.
Apple Intelligence без української мови
Це головний підводний камінь Mac для читача з України. На сторінці Apple Support про мови Apple Intelligence, опублікованій 14 вересня 2026 року, для iOS 27 і macOS 27 перелічено англійську, данську, нідерландську, французьку, німецьку, італійську, норвезьку, португальську, іспанську, шведську, турецьку, в’єтнамську, китайську, японську та корейську. Української в переліку немає. Умова Apple: мова пристрою і мова Siri мають збігатися й належати до підтримуваних. На практиці функції запрацюють лише з англійським (або іншим підтримуваним) інтерфейсом. Локальні моделі через Ollama чи LM Studio від цього не залежать.
Linux на Snapdragon X2: поки обіцянка
На Snapdragon Summit 23 вересня 2026 року Qualcomm пообіцяла Debian для X2 до кінця 2026 року і сертифікацію Ubuntu від Canonical у першій половині 2027-го; тоді ж ASUS збирається випустити Zenbook A14 і A16 із передвстановленою Ubuntu. Власників першого покоління X Elite в цих планах немає. Дані ми звірили за двома незалежними переказами (ITDaily і SmartWorld) — першоджерело Qualcomm закрите. Потрібен Linux для розробки чи Docker просто зараз — це аргумент на користь x86, тобто Panther Lake.
Автономність Panther Lake, Snapdragon X2 і M5: заміри проти заяв
Цифри автономності не можна порівнювати безпосередньо: у кожного видання своя методика, яскравість і ноутбук. Тому розділяємо заміри й заяви виробників.Платформа і ноутбук Результат Методика / хто Тип Panther Lake, Asus Zenbook 14 Duo (X9 388H) не менше 17 год 53 хв PCMark Office, Balanced, половина яскравості (Club386); тест перервався через помилку до повного розряджання замір, нижня межа Panther Lake, Asus Zenbook Duo (X9 388H) 14 год 23 хв вебсерфінг через Wi-Fi, 150 ніт (Tom’s Guide) замір Panther Lake, Samsung Galaxy Book6 Pro (X7 358H) 15 год 17 хв та сама методика Tom’s Guide замір Panther Lake, Dell XPS 14 на Core 7 355 (молодший чип, без Arc B390) 20 год 41 хв та сама методика Tom’s Guide замір Snapdragon X2 Elite, Lenovo Yoga Slim 7x Gen 11 (70 Вт·год) трохи більше 14 год у середньому звіт Windows за місяць роботи (Windows Central) замір у реальному використанні Snapdragon X2 Plus, Surface Laptop 13″ до 22,5 год заява Microsoft заява Apple M5, MacBook Pro 14 18 год вебсерфінг через Wi-Fi, 150 ніт (Tom’s Guide) замір Apple M5, MacBook Air (53,8 Вт·год) до 18 год відео заява Apple заява
Що з цього випливає. За однаковою методикою Tom’s Guide MacBook Pro на M5 (18 год) протримався довше за ноутбуки на старших X9 388H і X7 358H на 2,7–3,6 години. Але Dell XPS 14 на молодшому Core 7 355 протримався 20 год 41 хв — довше за MacBook Pro на M5. Версія XPS 14 на X7 358H із нашої таблиці цін у цьому тесті участі не брала. Для X2 незалежних лабораторних замірів мало: Tom’s Guide прямо відмовився публікувати цифри Qualcomm, а єдиний місячний тест дав близько 14 годин. MacBook Air на M5 незалежно не виміряно, і його 18 годин — відео з меншою батареєю, ніж у MacBook Pro.
Практичний висновок: якщо автономність для вас ключова, дивіться тест конкретної моделі ноутбука, а не платформи. Батарея, екран (OLED чи LCD) і налаштування виробника дають різницю в кілька годин усередині однієї платформи.
Скільки коштує ноутбук із ШІ в Україні: ціни на 10 жовтня
Якщо ви збираєтеся купити ноутбук із ШІ в Україні, ось що показував Hotline на 10 жовтня 2026 року — діапазон «від–до» за пропозиціями магазинів. Остання колонка — наш розрахунок: нижня ціна, поділена на обсяг пам’яті. Це груба метрика (SSD і екрани в моделей різні), але вона добре показує, де гігабайт під локальні моделі дешевший.Платформа Ноутбук Пам’ять / SSD Ціна на Hotline, 10.10.2026 ₴ за 1 ГБ пам’яті Snapdragon X2 Plus Microsoft Surface Laptop 8th Edition 13,8″ 16 ГБ / 512 ГБ 59 300 – 69 521 ₴ ~3 706 Intel Core Ultra X7 358H Acer Swift 16 AI 16 ГБ / 1 ТБ 66 996 – 75 714 ₴ ~4 187 Intel Core Ultra X7 358H Xiaomi Redmi Book Pro 14 32 ГБ / 1 ТБ 68 599 – 79 999 ₴ ~2 144 Apple M5 MacBook Air 13,6″ 16 ГБ / 512 ГБ 70 278 – 88 425 ₴ ~4 392 Snapdragon X2 Elite ASUS Zenbook A14 16 ГБ / 512 ГБ 71 455 – 83 921 ₴ ~4 466 Snapdragon X2 Elite Extreme ASUS Zenbook A16 48 ГБ / 1 ТБ 106 159 – 130 696 ₴ ~2 212 Intel Core Ultra X7 358H Dell XPS 14 32 ГБ / 1 ТБ 177 960 – 242 650 ₴ ~5 561
Головне, що видно з таблиці: стартові ціни трьох платформ зійшлися в коридорі 59–71 тисяча гривень. Вибір між ними — не «дешевий проти дорогого», а вибір ОС і завдань. Найдешевший гігабайт пам’яті — у Xiaomi на Panther Lake із 32 ГБ і в Zenbook A16 із 48 ГБ; MacBook Air із 16 ГБ за цією метрикою програє вдвічі. Dell XPS 14 коштує в 2,6 раза дорожче за Xiaomi на тому самому процесорі й з тим самим обсягом пам’яті — це доплата за бренд, корпус і екран, а не за ШІ.
Застереження щодо Xiaomi: судячи з артикулу JYU4781CN, це версія для китайського ринку, і на Hotline в неї лише дві пропозиції. Перед покупкою уточніть у продавця мову Windows, розкладку клавіатури та гарантію.
Для орієнтира щодо динаміки: на старті передзамовлення в березні 2026 року MacBook Air на M5 в Україні коштував від 65 999 ₴. Старт продажу нових Surface Pro 12″ і Surface Laptop 13″ на X2 Plus у США було призначено на 13 жовтня 2026 року, ціни — $1 149,99 і $1 199. Це, найімовірніше, інша модель, ніж Surface Laptop 8th Edition 13,8″ із таблиці; відповідність моделей ми не підтвердили, тому українську ціну 13-дюймової версії не наводимо.
Найшвидше застаріє саме ця таблиця. Ціни на Hotline змінюються щодня, а після жовтневих запусків Apple і виходу нових Surface діапазони могли вже зсунутися. Перед покупкою звіряйте актуальний розкид для конкретної конфігурації.
Ризики покупки: вихід M6, ціни на пам’ять, ранні тести X2
- Вихід M6. Apple представила M6 на 2-нм техпроцесі 25 серпня 2026 року в Mac mini, а 27 жовтня — у 14-дюймовому MacBook Pro (від $1 999 у США, продаж із 6 листопада) та iMac. Смуга пам’яті зросла до 170 ГБ/с проти 153 у M5: за даними Apple, це на 10% більше, а не 200 ГБ/с із червневих чуток Bloomberg у переказі MacRumors; стеля пам’яті — 32 ГБ. На 7 листопада 2026 року MacBook Air лишається на M5: Apple не анонсувала його на M6, а MacRumors припускає оновлення на початку 2027 року. Українських цін на MacBook Pro з M6 у нашій таблиці немає: зріз зроблено 10 жовтня, до анонсу.
- Ціни на пам’ять. Прогноз TrendForce про зростання цін на ноутбуки майже на 40% — привід не відкладати покупку версії з більшим обсягом, але не гарантія подорожчання саме вашої моделі.
- Ранні тести X2. Значна частина гучних цифр Snapdragon X2 отримана на передсерійних пристроях. У лютому 2026 року Hardware Canucks тестували ASUS із передсерійною прошивкою: у Cinebench 2024 single-core X2 Elite набрав 146 балів проти 200 у M5, а батарею вимірювати не дозволили. На заході Qualcomm у вересні 2025 року журналістам давали заздалегідь підібрані ноутбуки.
- Замовні дослідження. Звіт Signal65 про те, що X2 Elite Extreme до 53% швидший за Core Ultra X9 388H у Geekbench і дає приблизно вдвічі більше продуктивності на долар (система за $1 699 проти $2 299), замовила Qualcomm — це зазначено на сторінці дослідження. Читайте його як позицію вендора, а не незалежний тест.
- Linux на X2. Терміни Debian і Ubuntu — обіцянки, і першоджерело Qualcomm ми відкрити не змогли. Якщо без Linux робота зупиниться, ноутбук «під обіцянку» — зайвий ризик.
- Четвертий гравець. 7–8 жовтня 2026 року Microsoft відкрила передзамовлення Surface Laptop Ultra на Arm-платформі Nvidia RTX Spark: від $2 599, постачання із середини жовтня, у старшій версії до 128 ГБ єдиної пам’яті. Огляди з власними замірами вже вийшли: StorageReview 15 жовтня 2026 року виміряв 58–89 ток/с на gpt-oss:20b і Qwen3.6-35B-A3B у версії на 128 ГБ. На Hotline на 7 листопада 2026 року версія 32 ГБ / 1 ТБ коштує 219 712 ₴ — це інший ціновий клас, тому до порівняння він не потрапив.
Сильні сторони в кожної платформи теж реальні: у Panther Lake — сумісність і швидка вбудована графіка, в X2 Elite Extreme — найширша шина пам’яті серед трьох платформ порівняння, у M5 — тиша без вентилятора в Air і 18 годин у замірі Tom’s Guide в MacBook Pro 14 на тому самому чипі.
Який ноутбук потрібен для ШІ під ваші завдання: матриця вибору
Найкращий ноутбук для ШІ у відриві від завдання назвати не можна: одному важливий Linux, іншому — 18 годин без розетки, третьому — 32B-модель офлайн. Ось як ми зіставляємо сценарії та платформи.Ваше завдання На що дивитися насамперед Платформа-кандидат Ноутбук для роботи з ШІ в хмарі: ChatGPT, Claude, Copilot, офіс ціна, екран, батарея будь-яка; найдешевше — Surface Laptop на X2 Plus або Acer на Panther Lake Локальні 7–14B-моделі, тиша й автономність 24–32 ГБ, смуга ~150 ГБ/с, без вентилятора MacBook Air на M5 з 24–32 ГБ Локальні моделі дешевше за гігабайт, Windows 32 ГБ, GPU Arc B390 Panther Lake, наприклад Xiaomi Redmi Book Pro 14 Моделі класу 30B на ноутбуці 48 ГБ і 228 ГБ/с Snapdragon X2 Elite Extreme (Zenbook A16) — з перевіркою софту під Arm; дорожче, але зі смугою 307 ГБ/с — MacBook Pro на M5 Pro Розробка, Docker, Linux уже сьогодні x86 і зрілі драйвери Panther Lake Windows-ігри та програми з античитом x86 без емуляції Panther Lake Apple Intelligence рідною мовою — на Mac поки неможливо: української немає Моделі 70B і більше від 64 ГБ (наша оцінка: 70B у Q4 — близько 42 ГБ) не ці ноутбуки: MacBook Pro на M5 Max або ноутбук на Ryzen AI Max
Якщо звести все до одного правила: спершу визначте ОС і програми, без яких не обійтися, потім обсяг пам’яті під найважчі моделі, які збираєтеся запускати, і лише тоді порівнюйте ціни та автономність конкретних моделей. TOPS за такого порядку вибору опиняються в самому кінці списку. Для тих, кого цікавить Intel у форматі міні-ПК, у нас є розбір Minisforum MS-03 на Panther Lake — та сама платформа без прив’язки до батареї.
Часті запитання про вибір ноутбука для ШІ
Чи потрібен NPU, якщо я запускаю локальні моделі через Ollama або LM Studio?
Майже ні. Ollama і LM Studio для генерації тексту спираються на CPU і GPU (через llama.cpp, а на Mac ще й MLX), а не на NPU. На Panther Lake це видно з тестів Club386: у генерації тексту на Llama 3.1 графіка набрала 1 727 балів, NPU — 648. NPU корисний для фонових функцій Windows і відеодзвінків, а не для чату з моделлю.
Чи вистачить 16 ГБ пам’яті в ноутбуці для локальних нейромереж?
Для моделей 7–8B у 4-бітній квантизації — так: така модель займає близько 4,7 ГБ, і лишається місце для системи та браузера. Модель 14B на 16 ГБ запуститься лише з коротким контекстом і закритими програмами. Якщо плануєте локальні моделі всерйоз, беріть 24–32 ГБ: пам’ять у цих ноутбуках розпаяна, і докупити її пізніше не можна.
Чи варто чекати M6, чи брати MacBook Air на M5 зараз?
Для MacBook Air чекати M6 сенсу мало. На 7 листопада 2026 року M6 є в Mac mini, 14-дюймовому MacBook Pro та iMac, а MacBook Air оновили лише в березні 2026-го. MacRumors припускає, що M6 він отримає на початку 2027 року, але Apple цього не анонсувала. Приріст теж скромний: до 170 ГБ/с проти 153 у M5 і ті самі 32 ГБ пам’яті максимум. Якщо потрібен саме MacBook Pro, чекати вже немає чого: версія на M6 продається з 6 листопада, від $1 999 у США.
Чи можна встановити Linux на ноутбук зі Snapdragon X2?
Офіційно — поки ні. Qualcomm пообіцяла Debian до кінця 2026 року, а сертифікацію Ubuntu та ASUS Zenbook A14/A16 із передвстановленою Ubuntu — у першій половині 2027-го. Зараз доступна прев’ю-версія для розробників. Якщо Linux потрібен для роботи вже сьогодні, надійніший ноутбук на Intel Panther Lake, де він встановлюється як на звичайний ПК.
Чи працює Apple Intelligence українською мовою?
Ні. За даними Apple Support від 14 вересня 2026 року, Apple Intelligence в macOS 27 підтримує англійську, низку європейських та азійських мов, але не українську. Функції ввімкнуться, лише якщо мову системи та Siri перемкнути на підтримувану, наприклад англійську. Локальні моделі через Ollama і LM Studio працюють на Mac незалежно від цього.


