Домашній ШІ-сервер (home AI server): NAS, міні-ПК чи ПК — вирішує пам’ять, не NPU

34 хв. читання
Binance · Wall Street 24/77 USDT— частка Nvidia на BinanceЦілу акцію купувати не треба — почніть із малого
Перша угода за 5 кроків

Коротко: який домашній ШІ-сервер обрати під бюджет і завдання

Домашній ШІ-сервер (в англомовних гайдах — home AI server) — це машина, яка цілодобово тримає відкриту мовну модель і відповідає на запити з ноутбука чи телефона в межах дому, без хмари. Найчастіше цю роботу виконує Ollama — безкоштовна програма, яка завантажує моделі, запускає їх і віддає іншим пристроям через API. Коробок під неї три: NAS, міні-ПК і звичайний ПК з відеокартою.

Вибір між ними визначають не написи «AI» на корпусі, а пам’ять: скільки її і як швидко вона читається.

  • NAS (мережеве сховище на кшталт Synology чи QNAP) видає на моделі 7–8 млрд параметрів близько 1–6 токенів за секунду. Це розрахункова оцінка, а не лабораторний замір. Вистачає для нічних завдань, фото й камер, але не для живого чату.
  • Міні-ПК дає 6–9 ток/с на Intel N150 і 18–25 на Ryzen 7 8845HS. Міні-ПК на Ryzen AI Max+ 395 зі 128 ГБ пам’яті тягне gpt-oss-120b приблизно на 50 ток/с, але на 3 жовтня 2026 року такі машини коштують $3 324–3 650.
  • ПК з відеокартою найшвидший: RTX 3060 12 ГБ видає близько 42 ток/с на 8B, RTX 3090 — 95 ток/с на 7B. Платити за це доводиться ватами (300–400 Вт під навантаженням у системи з картою рівня RTX 3090) і шумом.
  • NPU в «AI-коробках» Ollama не прискорює — генерація йде на процесорі або відеокарті.
  • Безпека входить у вибір: вбудованої авторизації в Ollama немає, а відкриті в інтернет сервери знаходять сканери.
КритерійNASМіні-ПКПК з відеокартою
Швидкість на моделі 7–8B1–6 ток/с (оцінка)6–9 (N150) · 18–25 (Ryzen 7 8845HS)42–45 (RTX 3060) · 95 (RTX 3090)
Найбільша робоча модель1–3B на Celeron, 7B на Ryzen V1500Bдо 120B MoE на 128 ГБ13–14B на 12 ГБ, 32–34B на 24 ГБ
Споживання в простої30–40 Вт (увесь NAS)8–20 Вт (Strix Halo)50–80 Вт (уся система)
Споживання під навантаженням25–40 Вт120–170 Вт (Strix Halo)300–400 Вт (система з RTX 3090)
Ціна входууже стоїть удома$859 (32 ГБ) · $3 324–3 650 (128 ГБ) на 3.10.2026вживана RTX 3090 $1 000–1 300 (серпень 2026) + сам ПК
Кому підходитьзберігати файли, фото, камери, нічний пакеттихий вузол 24/7, великі MoE-моделішвидкий чат і код, хто готовий до шуму

Швидкість ШІ вдома впирається в пам’ять, а не в ядра й NPU

Модель на сервері — це файл ваг на кілька гігабайтів. Щоб надрукувати кожен наступний токен (шматочок слова), машина заново прочитує з пам’яті всі ваги, які беруть участь у розрахунку. Тому швидкість відповіді обмежує не кількість ядер, а пропускна здатність пам’яті: скільки гігабайтів за секунду вона віддає. Starry Hope формулює правило коротко: подвоїли пропускну здатність — отримали приблизно вдвічі більше токенів за секунду.

Домашній ШІ-сервер для LLM зручно оцінювати за трьома осями:

GOLD · XAUSILVER · XAG
Binance · Wall Street 24/7Золото без сейфа і злитківXAUТоргуйте ціною золота на Binance цілодобово, з маленької суми
GOLDSILVER
Порахувати угоду
  1. Обсяг пам’яті — чи влізе модель узагалі. Не влізла — вона або не запуститься, або частково читатиметься з диска й «повзтиме».
  2. Швидкість пам’яті — скільки токенів за секунду ви побачите. Це головний параметр для чату.
  3. Вати, шум і гроші — скільки коробка з’їдає за рік і чи можна поставити її в житловій кімнаті.

Як це виглядає в цифрах. Міні-ПК на Intel N150 з одноканальною пам’яттю віддає близько 38 ГБ/с і друкує 6–9 ток/с на моделі 7–8B. Ryzen 7 8845HS із двоканальною DDR5-5600 дає близько 89 ГБ/с — у 2,3 раза більше — і 18–25 ток/с, тобто приблизно в 2,8–3 раза швидше: правило наближене, але порядок тримає. Платформа Ryzen AI Max+ 395 (кодова назва Strix Halo) — це до 128 ГБ LPDDR5X-8000 на 256-бітній шині і 256 ГБ/с у теорії, близько 215 ГБ/с на практиці. Докладніше про те, як обсяг і швидкість пам’яті перетворюються на вибір заліза, — у нашому гіді з вибору заліза для локального ШІ.

Чому 120B буває швидшою за 70B. Моделі бувають щільні та MoE (mixture of experts, «суміш експертів»). Щільна 70B на кожен токен читає всі 70 млрд параметрів. MoE-модель gpt-oss-120b зберігає 120 млрд, але на токен задіює близько 5 млрд активних. Читати на кожному кроці доводиться приблизно в 14 разів менше. Звідси різниця на тому самому міні-ПК: gpt-oss-120b — 49–54,5 ток/с, щільна 70B — близько 4–5 ток/с. Отже, «яка модель найбільша» і «яка модель буде швидкою» — два різні питання.

Де тут NPU. NPU — окремий блок процесора для нейромережевих завдань, його продають як головну фішку «AI-комп’ютерів». Але Ollama, LM Studio і llama.cpp генерацію LLM на NPU не спрямовують: навантаження лягає на процесор і відеокарту. Чим ці програми відрізняються за швидкістю на одній моделі, ми розібрали за зведеними замірами в порівнянні Ollama, LM Studio і llama.cpp.

Які моделі потягнуть NAS, міні-ПК і відеокарти: швидкість у ток/с

Модель (4-біт)NAS на CPUIntel N150Ryzen 7 8845HSRyzen AI Max+ 395, 128 ГБRTX 3060 12 ГБRTX 3090 24 ГБ
7–8B1–6 (оцінка)6–918–25н/д42–4595
13–14Bн/дповзе або не влазитьн/дн/д22–2355
32–34Bне влазитьне влазитьн/дн/дне влазить28 (34B), 25–35 (32B Q5)
70B щільна———4–5не влазить10 (лише Q2)
gpt-oss-120b (MoE)———49–54,5——

Цифри — токени генерації за секунду для одного користувача й одного запиту, за зведеннями Hardware Corner, mustafa.net, Starry Hope, ComputingForGeeks і замірами на GitHub. «н/д» — немає перевіреного заміру; вгадувати ми не бралися. Q2 — сильне стиснення, за якого якість відповідей моделі помітно падає.

NAS як ШІ-сервер: 1–6 токенів за секунду і де він корисний

NAS — мережеве сховище з дисками, яке й так працює вдома цілодобово. Поставити на нього Ollama через Docker можна, але процесори NAS слабкі, а пам’ять повільна. Оцінки за пропускною здатністю пам’яті для моделі 7B із 4-бітним квантуванням такі:

Процесор NASПриклад моделіМодель 7B, ток/с (оцінка)
Intel Celeron J4125бюджетні Synology/QNAP1–2,5 — розумно лише 1–3B
AMD Ryzen R1600Synology DS923+2,5–4
AMD Ryzen V1500BQNAP TS-473A, Synology DS925+4–6

Це розрахункові діапазони runaihome і NeedToKnowIT, а не лабораторні заміри: лабораторних замірів Ollama на NAS з описаною методикою ми не знайшли. Стеля звичайного NAS — близько 6 ток/с. Для порівняння, Starry Hope називає розмовною швидкістю 18–25 ток/с.

Візьмімо Synology DS925+ як типовий сучасний 4-дисковий NAS: Ryzen V1500B (4 ядра, 8 потоків, 2,2 ГГц), 4 ГБ DDR4 ECC з коробки й максимум 32 ГБ, два слоти M.2 NVMe і два порти 2,5 GbE.

GOLD · XAUSILVER · XAG
Binance · Wall Street 24/7Золото без сейфа і злитківXAUТоргуйте ціною золота на Binance цілодобово, з маленької суми
GOLDSILVER
Порахувати угоду

Застереження: оцінка 4–6 ток/с виходить із двоканальної пам’яті. З коробки DS925+ постачається з одним модулем на 4 ГБ: пам’ять працює в одноканальному режимі, а модель 7B у 4 біти (близько 4–5 ГБ) разом із DSM у неї не вміститься. Під Ollama потрібна пара модулів, до 2 × 16 ГБ.

Чому не поставити відеокарту. За даними HomeTechOps, на більшості моделей Synology прокидання GPU в контейнери фактично недоступне: апаратне прискорення DSM віддане власним застосункам Synology. Toolhalla додає, що наявність слота PCIe ще не означає підтримки відеокарти. У QNAP усе залежить від конкретної пари «модель NAS + карта». Офіційного документа Synology про підтримку GPU для Docker на моделях Plus ми не знайшли.

Де NAS корисний. Сильна сторона NAS — не мовні моделі, а «тихий» ШІ поруч із даними:

  • Фотоархів Immich (заміна Google Фото з пошуком за обличчями й об’єктами) працює на Synology через Container Manager — неофіційно, силами спільноти. Без прискорення перше сканування архіву на 100 тис. знімків і більше триває дні.
  • Камери Frigate (розпізнавання людей і машин) на Synology впираються у відсутність GPU. HomeTechOps радить поставити поруч міні-ПК на Intel N100 і залишити записи на NAS.
  • Нічний пакет. Приклад: 100 стислих підсумків по 500 токенів — це 50 000 токенів. За 5 ток/с генерація триватиме близько 2,8 години, тобто вкладеться в ніч. Час, за який модель прочитає самі документи, сюди не входить, а на процесорі NAS він теж помітний.

«AI NAS» і NPU: що дають Minisforum N5 Pro та UGREEN iDX

У 2026 році з’явився клас гібридів: корпус NAS із відсіками під диски, а всередині — процесор від ноутбука чи міні-ПК. Маркетинг подає їх як «AI NAS», і ставку робить на NPU.

ПараметрMinisforum N5 ProUGREEN NASync iDX6011 ProSynology DS925+ (для порівняння)
ПроцесорRyzen AI 9 HX PRO 370, 12 ядер / 24 потокиIntel Core Ultra 7 255HRyzen V1500B, 4 ядра / 8 потоків
Пам’ятьECC, до 96 ГБ64 ГБ LPDDR5X4 ГБ, максимум 32 ГБ
РозширенняPCIe x16 (електрично x4), OCuLinkPCIe Gen4 x8, OCuLink2 × M.2 NVMe
Відсіки564
Чи використовує Ollama NPUнініNPU немає
Цінан/д$1 559 (early-bird на Kickstarter)н/д

Що ці коробки дають насправді:

  • Процесор і пам’ять сильніші, ніж у класичного NAS. У N5 Pro всередині PRO-версія чипа Ryzen AI 9 HX 370 — того самого, що ставлять у міні-ПК для ШІ. Швидкість на моделі визначить пам’ять, як у міні-ПК на цьому чипі.
  • NPU для Ollama марний. Ollama, llama.cpp і LM Studio генерацію на нього не відправляють. Задіяти NPU можна окремими програмами на кшталт FastFlowLM, але це окремий шлях зі своїми моделями. Софт змінюється швидко, тому формулювання правильне на дату публікації.
  • OCuLink і слот PCIe — шлях до зовнішньої або низькопрофільної відеокарти. У N5 Pro слот x16 за розміром працює як PCIe 4.0 x4 — для інференсу це прийнятно, але смугу карти вріже.
  • Софт сирий. TechRadar тестував UGREEN на передсерійній прошивці: вбудований асистент Uliya перестав відповідати після серії встановлень і видалень моделей через термінал і ожив лише після перевстановлення моделі Uliya. Сам оглядач пише, що ПЗ ще розвивається.

Висновок для вибору: «AI NAS» — це міні-ПК з відсіками під диски. Брати його має сенс, коли потрібні обидві ролі в одному корпусі, а не заради NPU.

Міні-ПК для ШІ-сервера: від N150 до Ryzen AI Max+ 395

Міні-ПК для ШІ — найтихіший і найекономніший спосіб тримати модель увімкненою 24/7. Усередині три сходинки, і різниця між ними знову впирається в пам’ять.

СходинкаПам’ять і ПЗПШвидкістьЦіна на датуКому
Intel N100/N150одноканальна, ~38 ГБ/с6–9 ток/с на 7–8B; 13B+ повзен/дImmich, Frigate, дрібні моделі 1–8B
Ryzen 7 8845HS (Beelink SER8, Minisforum UM880 Plus)32 ГБ DDR5-5600, ~89 ГБ/с18–25 ток/с на 8BBeelink SER8 32 ГБ — $859 на 3.10.2026чат на 7–14B для родини
Ryzen AI Max+ 395 (Strix Halo)до 128 ГБ LPDDR5X-8000, 256 ГБ/сgpt-oss-120b 49–54,5 ток/с; щільна 70B ~4–5Bosgame M5 — $3 324,04, GMKtec EVO-X2 — $3 649,99 на 3.10.2026; Framework Desktop 128 ГБ — $2 459 (січень 2026)великі MoE-моделі в тиші

ПЗП тут — пропускна здатність пам’яті.

Середня сходинка — розумний міні-ПК для локального ШІ на 7–14B. Ryzen 7 8845HS із 32 ГБ змінної DDR5 дає розмовну швидкість на 8B, а пам’ять можна замінити. На 3 жовтня 2026 року Beelink SER8 у такій конфігурації коштує $859.

Strix Halo — обсяг, а не швидкість. Зі 128 ГБ спільної пам’яті до 96 ГБ віддають графіці через BIOS, а на Linux із налаштуванням GTT — близько 120 ГБ. Це єдина коробка з трьох, де gpt-oss-120b вміщується цілком. На свіжих збірках llama.cpp вона видає 49–54,5 ток/с, а в окремих прогонах на GitHub — 53,4 ток/с. Щільна 70B влазить, але йде на 4–5 ток/с: для чату повільно, для пакетних завдань прийнятно.

Ціни на 3 жовтня 2026 року за зведенням ComputingForGeeks: Bosgame M5 зі 128 ГБ — $3 324,04, GMKtec EVO-X2 зі 128 ГБ — $3 649,99. Framework Desktop зі 128 ГБ у січні 2026 року подорожчав до $2 459 через здорожчання LPDDR5X (Tom’s Hardware, 13 січня 2026). Свіжішої ціни в нас немає, актуальну дивіться в конфігураторі Framework.

Вати й шум. У простої EVO-X2 споживає 8–14 Вт, Framework Desktop — 10–20 Вт. Під навантаженням ШІ — 120–170 Вт від розетки, залежно від режиму: у EVO-X2 їх три — Quiet 54 Вт, Balanced 85 Вт і Performance 140 Вт. Framework із вентилятором Noctua шумить на 36–37 дБА в простої та на 39–41 дБА під навантаженням (ServeTheHome). EVO-X2 у режимі Performance — від 35 дБ, трійку вентиляторів чути.

ПК з відеокартою як ШІ-сервер: найшвидший і найгучніший

Відеокарта має власну пам’ять (VRAM) з пропускною здатністю, недосяжною для міні-ПК, тому на моделях, які влазять у VRAM, ПК з картою поза конкуренцією. Обмеження одне й жорстке: модель має вміститися у відеопам’ять.

Карта7–8B13–14B32–34BЦіна
RTX 3060 12 ГБ42–45 ток/с22–23 ток/сне влазитьн/д
RTX 3090 24 ГБ (вживана)95 ток/с55 ток/с28 ток/с (34B)$1 000–1 300 на 11 серпня 2026 (трекери цін за даними OpenClaw DC, середня по ринку ~$1 248)

Ціни на вживану RTX 3090 у старих гайдах — $700–800, але це рівень 2025 року. У серпні 2026 року за неї просили $1 000–1 300.

Що це означає у квартирі. За зведенням Toolhalla, уся система з однією картою в простої споживає 50–80 Вт і нечутна, за легкої роботи — 150–250 Вт із гудінням вентиляторів, під повним навантаженням — 300–400 Вт, і шум помітний. З двома картами — 500–700 Вт і гучно. Сама RTX 3060 у простої бере 8–20 Вт, але, за даними HomeTechOps, може «застрягти» в робочому режимі P0 і тримати 35–40 Вт — це залежить від драйвера.

Як зменшити шум. Обмежте потужність карти: Toolhalla наводить приклад, де ліміт RTX 3090 знижували з 350 до 280 Вт. Температура падає на 10–15 °C, вентилятори помітно тихіші, а швидкість втрачає 5–10%. Команда для NVIDIA на Linux:

sudo nvidia-smi -i 0 -pl 280

Ліміт тримається до перезавантаження; щоб він застосовувався завжди, команду додають в автозапуск, наприклад окремим systemd-юнітом.

Коли ПК з картою — найдешевший шлях. Якщо відеокарта вже стоїть в ігровому чи медіа-ПК, сервер для Ollama не потребуватиме витрат на залізо: HomeTechOps оцінює таку карту рівня RTX 3060 12 ГБ у 30–60 ток/с на 8B. Підбір комплектувань під нову збірку за бюджетом ми розібрали окремо — у матеріалі про збірку з відеокартою, список деталей тут не повторюємо.

Скільки коштує тримати ШІ-сервер увімкненим: електрика в гривнях

Для українця вартість утримання домашнього ШІ-сервера — це насамперед рахунок за світло. Формула проста: вати × 8 760 годин на рік ÷ 1 000 × тариф. Тариф для більшості побутових споживачів України — 4,32 грн за кВт·год: 8 жовтня 2026 року уряд продовжив його до 30 квітня 2027 року включно. На 27 жовтня 2026 року із двозонним лічильником уночі (23:00–07:00) діє коефіцієнт 0,5, тобто 2,16 грн.

Наш розрахунок для типового сценарію: коробка увімкнена цілодобово і дві години на день генерує відповіді. Споживання взято із середини діапазонів вище.

КоробкаПростій, ВтНавантаження, ВтПростій 24/7, грн/рік+2 год навантаження на день (доплата понад простій), грн/рікРазом, грн/рікНа місяць, грн
NAS з Ollama30401 13532≈1 167≈97
Міні-ПК на Strix Halo12150454435≈889≈74
ПК з однією відеокартою603502 271915≈3 185≈265

Три висновки з таблиці:

  1. Рахунок визначає простій, а не навантаження. ПК з картою лише в простої за рік коштує 2 271 грн — уп’ятеро більше за простій міні-ПК (454 грн) і більше, ніж міні-ПК обходиться за рік разом із навантаженням (889 грн).
  2. NAS майже нічого не додає до рахунку, бо він і так працює цілодобово. ШІ на ньому — це 32 грн на рік зверху.
  3. Повільний NAS не економніший на відповідь. Відповідь на 500 токенів за 5 ток/с і 40 Вт — це 100 секунд і близько 4 000 Дж. Та сама відповідь на RTX 3060 за 42 ток/с займає близько 12 секунд. Навіть якщо взяти 300 Вт на всю систему (нижня межа Toolhalla для повного навантаження на одну карту в збірці під RTX 3090), вийде близько 3 600 Дж. Сама RTX 3060 під навантаженням бере 120–170 Вт (HomeTechOps), тож у реального ПК з цією картою витрата на відповідь ще нижча. ПК витрачає на відповідь не більше енергії, ніж NAS, а віддає її у вісім разів швидше.

Нічний тариф удвічі здешевлює пакетні завдання: якщо запускати обробку документів після 23:00, частина за навантаження в ПК з картою падає з 915 до 457 грн на рік, у міні-ПК — з 435 до 218 грн.

Таблиця вибору: який ШІ-сервер підійде під ваш бюджет і сценарій

СценарійЩо потрібно від швидкостіВідповідна коробкаОрієнтовна ціна
Фотоархів і камери (Immich, Frigate)LLM не потрібнаNAS + міні-ПК на N100 для камерNAS уже є, міні-ПК — н/д
Нічна обробка документівбудь-яка, результат до ранкуNAS на V1500B або міні-ПК N150без доплати, якщо NAS є
Сімейний чат-помічник на 7–14B18–25 ток/с і вищеміні-ПК на Ryzen 7 8845HS, 32 ГБ$859 на 3.10.2026
Помічник для коду на 14–34Bдесятки ток/сПК з RTX 3090 24 ГБвживана карта $1 000–1 300 + ПК
Великі моделі 70–120B заради якостіMoE — до ~50 ток/с, щільна 70B — 4–5міні-ПК на Ryzen AI Max+ 395, 128 ГБ$3 324–3 650 на 3.10.2026 (Framework — $2 459 за цінами січня 2026)
Відеокарта вже є в ПК30–60 ток/с на 8Bцей ПК + Ollama0 на залізо

Якщо вагаєтеся між міні-ПК і ПК з картою, відповідь дає питання «який розмір моделі потрібен». Моделі до 14B швидші на відеокарті; моделі, більші за 24 ГБ відеопам’яті, — територія Strix Halo. Тихою альтернативою міні-ПК лишається Mac mini: HomeTechOps описує схему, де він працює вузлом для Ollama поруч із NAS.

Гібрид: NAS для файлів і окремий вузол для моделей

Toolhalla називає консервативним вибором саме таку схему: сховище окремо, обчислення окремо. HomeTechOps формулює так само: NAS залиште під дані, Ollama запускайте там, де вже стоїть відеокарта або швидка пам’ять.

Як це влаштовано:

  • NAS зберігає документи, фото, бекапи, а за бажання тримає й Open WebUI — вебінтерфейс чату, якому потужність не потрібна.
  • Вузол для моделей (міні-ПК або ПК з картою) тримає моделі на своєму NVMe-диску й відповідає на запити.
  • Зв’язок — локальною мережею: Open WebUI на NAS звертається до API Ollama на вузлі. Отже, Ollama на вузлі доведеться відкрити для домашньої мережі: порт публікують на LAN-адресу вузла (наприклад, -p 192.168.1.10:11434:11434) і дозволяють вхід лише з адреси NAS. Зважте: порти, опубліковані Docker, обходять правила ufw, тому обмеження ставлять у ланцюжок DOCKER-USER в iptables або на файрволі роутера, а не звичайною командою ufw allow. На роутер порт, як і раніше, не прокидається.

Тримати самі моделі на NAS технічно можна: шлях до теки моделей задає змінна OLLAMA_MODELS. Але завантаження моделі в пам’ять піде мережею. Наш розрахунок: llama3:70b у прикладі виводу ollama ps з документації Ollama займає 42 ГБ пам’яті. Через порт 2,5 GbE зі стелею близько 312 МБ/с такий обсяг іде щонайменше 2,2 хвилини, а масив жорстких дисків NAS часто віддає й менше. З локального NVMe це помітно швидше. Зважте й на те, що Ollama за замовчуванням вивантажує модель через 5 хвилин без запитів, і завантаження повториться. Час утримання змінює змінна OLLAMA_KEEP_ALIVE.

Плюс схеми — стійкість до збоїв. Вузол для моделей можна вимкнути, оновити або замінити, а файли й бекапи на NAS цього не помітять.

Безпека: як не виставити Ollama в інтернет

За замовчуванням Ollama слухає лише 127.0.0.1:11434, тобто приймає запити з тієї самої машини. Щоб до неї зверталися інші пристрої, адресу змінюють змінною OLLAMA_HOST, наприклад на 0.0.0.0. Але вбудованої авторизації в Ollama немає: хто достукався до порту, той і користується моделлю.

Ціну помилки виміряно. Cisco через пошуковик пристроїв Shodan знайшла 1 139 вразливих серверів Ollama, на 214 з них (18,8%) працювали живі моделі. Цей замір Cisco опубліковано 1 вересня 2025 року. Відтоді масштаб зріс: у січні 2026 року SentinelOne SentinelLABS і Censys нарахували близько 175 тис. загальнодоступних хостів Ollama у 130 країнах. Twingate у своєму розборі наводить обидві цифри.

Порядок, який закриває основні діри:

  1. Не прокидайте порт 11434 на роутері. Ніколи, навіть «на хвилинку».
  2. Врахуйте поведінку Docker. Офіційний образ ollama/ollama всередині контейнера вже слухає 0.0.0.0:11434, а прапорець -p 11434:11434 публікує порт на всіх мережевих інтерфейсах машини. Тому порт публікують лише на локальну адресу: -p 127.0.0.1:11434:11434.
  3. Чат відкривайте через Open WebUI з логіном. Під час першого запуску він просить створити обліковий запис, і перший користувач стає адміністратором — створіть його одразу після встановлення.
  4. Доступ ззовні — через VPN. Tailscale, WireGuard або Cloudflare Tunnel дають зашифрований вхід із телефона без відкритих портів: Open WebUI відкривається за адресою сервера всередині VPN-мережі.
  5. Перевірте результат. Команда ss -tlnp | grep 11434 на Linux має показати 127.0.0.1:11434 (у гібридній схемі — LAN-адресу вузла), але не 0.0.0.0:11434 і не [::]:11434.

Перший запуск за вечір: Ollama і Open WebUI в Docker

Нижче мінімальне налаштування домашнього ШІ-сервера для Linux-машини або NAS із Docker (на Synology — Container Manager із доступом по SSH; там команди docker виконують через sudo). Ollama і Open WebUI живуть у спільній Docker-мережі й бачать одне одного за іменем, а назовні Ollama не стирчить.

Крок 1. Створіть мережу й запустіть Ollama:

docker network create ai
docker run -d --name ollama --network ai --restart unless-stopped \
  -v ollama:/root/.ollama -p 127.0.0.1:11434:11434 ollama/ollama

Для відеокарти NVIDIA спочатку встановіть NVIDIA Container Toolkit і додайте прапорець --gpus=all. Для AMD документація Ollama пропонує образ ollama/ollama:rocm із прапорцями --device /dev/kfd --device /dev/dri.

Крок 2. Завантажте й перевірте модель:

docker exec -it ollama ollama run llama3.2
docker exec -it ollama ollama ps

Перша команда завантажить модель і відкриє чат; вийти з нього можна командою /bye. У виводі ollama ps дивіться колонку PROCESSOR: 100% GPU означає, що модель повністю у відеопам’яті. Якщо там лише CPU, відеокарта для Ollama не видима.

Крок 3. Запустіть Open WebUI:

docker run -d --name open-webui --network ai --restart unless-stopped \
  -p 3000:8080 -e OLLAMA_BASE_URL=http://ollama:11434 \
  -v open-webui:/app/backend/data ghcr.io/open-webui/open-webui:main

Відкрийте в браузері http://<адреса-сервера>:3000 і одразу створіть обліковий запис адміністратора.

Крок 4. Під’єднайте телефон через VPN. На сервері:

curl -fsSL https://tailscale.com/install.sh | sh
sudo tailscale up

На Synology скрипт не підходить: Tailscale встановлюється з Центру пакетів. Потім поставте Tailscale на телефон і відкрийте http://<адреса-сервера-в-tailscale>:3000.

Типові помилки першого вечора: забутий --restart unless-stopped (після перезавантаження сервер «зникає»), модель, більша за доступну пам’ять (відповіді ледве повзуть), і прокидання порту на роутері заради доступу з роботи.

Ризики купівлі: дефіцит пам’яті, ціни і коли сервер не потрібен

  • Дефіцит пам’яті підняв ціни. За даними Starry Hope на квітень 2026 року, комплект DDR5 на 32 ГБ подорожчав приблизно з $80 до понад $400, а пам’ять загалом — на 171% за рік. Framework підняв ціни на Desktop через зростання вартості LPDDR5X. Докладніше про те, що відбувається з цінами на оперативну пам’ять і SSD, ми писали окремо. Рекомендації 2025 року з торішніми цінниками на міні-ПК і відеокарти зараз не працюють.
  • Пам’ять Strix Halo розпаяна. LPDDR5X припаяна до плати, тому обсяг обирають один раз на весь термін служби. Взяли 64 ГБ — 120B MoE-модель уже не вміститься.
  • Вживана відеокарта — без гарантії. RTX 3090 продають з рук після майнінгу та ігор. OpenClaw DC окремо пише, як перевірити таку карту перед купівлею, і попереджає, що ціна вже не $700.
  • Шум і жар. ПК з картою під навантаженням чути, з двома картами — гучно. У спальні чи дитячій такий сервер заважає.
  • Маркетинг «AI». NPU в «AI NAS» і «AI міні-ПК» не прискорює Ollama. Переплата за NPU заради LLM — гроші на вітер.
  • Сервер може бути не потрібен. Якщо ви питаєте модель кілька разів на тиждень, міні-ПК за $3 324 плюс близько 900 грн на рік за світло окупаються лише приватністю, а не економією. Почніть з тієї машини, що вже є: Ollama запускається і на звичайному ноутбуці.

Що застаріє першим: ціни на міні-ПК і відеокарти (зрізи на 3 жовтня і на серпень 2026 року), тариф на електроенергію після 30 квітня 2027 року та підтримка NPU в програмах для запуску моделей.

Часті запитання

Чи можна запустити Ollama на Synology або QNAP і які моделі потягне?

Можна, через Docker або Container Manager. Але процесор NAS обчислює повільно: за розрахунковими оцінками, Celeron J4125 дає 1–2,5 ток/с на моделі 7B, Ryzen R1600 — 2,5–4, Ryzen V1500B — 4–6. Розумний вибір — моделі 1–8B для нічних завдань. Відеокарту у звичайний Synology поставити не вийде: прокидання GPU на більшості моделей недоступне.

Що краще для домашнього ШІ-сервера: міні-ПК чи звичайний ПК з відеокартою?

Залежить від розміру моделі. До 14B швидший ПК з картою: RTX 3060 дає 42–45 ток/с на 8B. Для 70–120B потрібен обсяг пам’яті, і тут виграє міні-ПК на Ryzen AI Max+ 395 зі 128 ГБ: gpt-oss-120b іде на 49–54,5 ток/с. Міні-ПК тихіший і в простої бере 8–20 Вт проти 50–80 Вт у ПК.

Скільки електрики з’їсть домашній ШІ-сервер на місяць у гривнях?

За тарифом 4,32 грн за кВт·год (діє до 30 квітня 2027 року) і сценарієм «увімкнений цілодобово плюс дві години навантаження на день» міні-ПК на Strix Halo обходиться приблизно в 74 грн на місяць, NAS з Ollama — у 97 грн, ПК з однією відеокартою — у 265 грн. Головна частина рахунку — простій. Нічний тариф 2,16 грн (на 27 жовтня 2026 року) удвічі здешевлює пакетні завдання.

Чи потрібен NPU, щоб Ollama працювала швидше?

Ні. Ollama, llama.cpp і LM Studio генерацію LLM на NPU не спрямовують, навантаження йде на процесор і відеокарту. Швидкість визначає пропускна здатність пам’яті: подвоїли її — отримали приблизно вдвічі більше токенів. NPU можна задіяти окремими програмами на кшталт FastFlowLM, але це інший шлях зі своїми моделями.

Як відкрити доступ до домашнього сервера з телефона і не відкрити його всьому інтернету?

Не прокидайте порт 11434 на роутері: в Ollama немає вбудованої авторизації, а дослідники SentinelOne і Censys у січні 2026 року нарахували близько 175 тис. відкритих в інтернет серверів Ollama. Поставте Tailscale або WireGuard на сервер і телефон і відкривайте Open WebUI за адресою всередині VPN. Перевірка: ss -tlnp | grep 11434 має показувати 127.0.0.1:11434, а не 0.0.0.0.

Чи вистачить 16 ГБ пам’яті для домашнього ШІ-сервера?

Для моделей 7–8B із 4-бітним квантуванням — так, на міні-ПК або з відеокартою на 12 ГБ. Моделі 13–14B на 12 ГБ відеопам’яті йдуть на 22–23 ток/с, а 32–34B на неї вже не влазять. Для 70–120B потрібні 128 ГБ спільної пам’яті, як у Ryzen AI Max+ 395, або кілька відеокарт.

Binance · Wall Street 24/7Акції США без брокераТоргуйте ціною Apple, Nvidia і Tesla прямо з акаунта Binance
USDT→
Перша угода за 5 кроків
Поділитися
Зв'язатися:
Крипто- та data-аналітик, інженер-програміст (факультет комп'ютерних наук ХНУРЕ). В IT з 2008 року: адміністрував корпоративний моніторинг у «Vodafone Україна», сім років розробляв і просував веб-проєкти, п'ять років керував маркетингом на метриках — конверсія, CTR, ROI, LTV.Криптовалютними ринками займаюся з 2021 року: ончейн-метрики, токеноміка, макроекономічні індикатори. Розробив власну data-driven модель аналізу ринку на 30+ метрик. Стек — Python (pandas, NumPy, SciPy, matplotlib), математична статистика та EDA; збір і звірку даних автоматизую AI-агентами.Принцип — «Don't trust, verify»: кожна цифра перевірена за першоджерелом, ключові — щонайменше за двома незалежними; прогнози — лише сценарії з умовами. Теза без даних не публікується.