Minisforum MS-A2 та Beelink GTR9 Pro для нейромереж: слот PCIe чи 128 ГБ пам’яті

34 хв. читання
Binance · Wall Street 24/77 USDT— частка Nvidia на BinanceЦілу акцію купувати не треба — почніть із малого
Перша угода за 5 кроків

Коротко (TL;DR)

Minisforum MS-A2 та Beelink GTR9 Pro часто потрапляють до однієї добірки «міні-ПК для локального ШІ», але це машини різних класів. GTR9 Pro має 128 ГБ розпаяної спільної пам’яті на 256 ГБ/с — великі моделі вміщуються повністю й працюють швидко. MS-A2 — компактний сервер на Ryzen 9 9955HX: до 96 ГБ звичайної DDR5 на 89,6 ГБ/с, 10G-мережа і слот PCIe під відеокарту.

  • Чип. У MS-A2 стоїть не Ryzen AI Max+ 395, як стверджує щонайменше одна англомовна SEO-добірка, а Ryzen 9 9955HX (16 ядер Zen 5) з пам’яттю у двох слотах SO-DIMM.
  • Швидкість. На GTR9 Pro MoE-модель gpt-oss-120B видає 31–36 токенів за секунду, щільна Llama 70B — близько 5 (незалежні заміри). Опублікованих замірів нейромереж на MS-A2 немає; наш розрахунок для 70B — не вище ~2,1 ток/с.
  • Ціна на 07.11.2026. GTR9 Pro 128 ГБ + 2 ТБ — $4 349 на сайті Beelink (на старті в серпні 2025 року — $1 985). MS-A2 у магазині Minisforum US: без пам’яті та SSD — $799, готова версія 32 ГБ + 1 ТБ — $1 335 з орієнтовним відправленням на початку грудня, 96 ГБ + 2 ТБ — $2 159, але її немає в наявності.
  • Кому що. Моделі на 70–120 млрд параметрів в одній коробці — GTR9 Pro. Завжди ввімкнений сервер із 10G-мережею, дисками й слотом під відеокарту — MS-A2.
  • Що нового. Обидві машини вийшли 2025 року. Свіжа модель лінійки — GTR9 Pro 495, анонсована 29 вересня 2026 року поки що тільки для Китаю.

Це огляд-порівняння за відкритими даними. Власних замірів у нас немає: швидкість узято з незалежних тестів із назвою моделі й кванта, а для MS-A2 розраховано за пропускною здатністю пам’яті — метод наведено нижче, його можна повторити для будь-якої моделі.

MS-A2 і GTR9 Pro: чип, пам’ять і слоти — два різні класи

Minisforum MS-A2 — міні-робоча станція на Ryzen 9 9955HX (Zen 5, 16 ядер і 32 потоки) з опціями на 8945HX, 7945HX і 7745HX. Beelink GTR9 Pro побудовано на Ryzen AI Max+ 395 — чипі платформи Strix Halo, де процесор і потужна вбудована графіка ділять одну швидку пам’ять. Таку пам’ять називають спільною (unified): відеокарті не потрібна власна, вона бере частину системної.

ПараметрMinisforum MS-A2Beelink GTR9 Pro
ПроцесорRyzen 9 9955HX, 16/32 Zen 5Ryzen AI Max+ 395 (Strix Halo)
Вбудована графікаRadeon 610M — для робочого столу й відеоRadeon 8060S — за оцінкою STH, рівень настільної RTX 4060
Пам’ять2 слоти SO-DIMM DDR5-5600, офіційно до 96 ГБ128 ГБ LPDDR5X-8000, розпаяна
Пропускна здатність пам’яті89,6 ГБ/с256 ГБ/с у теорії, 212–215 ГБ/с у замірах
Пам’ять для нейромережі на GPUлише відеопам’ять карти в слотіз коробки 96 ГБ зі 128
Слот розширенняPCIe x16 фізично, PCIe 4.0 x8 за лініями; низькопрофільні карти до 75 Втнемає
Накопичувачі3 × M.2 PCIe 4.0, один приймає U.2 до 15 ТБ2 × M.2 2280 PCIe 4.0, до 8 ТБ кожен
Мережа2 × 10G SFP+ і 2 × 2.5G RJ452 × 10GbE
Швидкісні USB2 × USB-C 10 Гбіт/с (USB 3.2 Gen2), без USB42 × USB4 (40 Гбіт/с)
Габарити1,78 л (196×189×48 мм), 1,4 кг180×180×90,8 мм (≈2,9 л)
Гарантія2 роки (продавець)3 роки
Коли вийшованонс у січні 2025, огляд STH 30 травня 2025передзамовлення з 13 серпня 2025, огляд STH 11 жовтня 2025

Головну відмінність видно у двох рядках — «пропускна здатність» і «пам’ять для нейромережі на GPU». GTR9 Pro влаштований як ШІ-коробка: модель на 60–70 ГБ повністю лежить у пам’яті, доступній графіці, і читається зі швидкістю 212–256 ГБ/с. Minisforum MS-A2 на 9955HX — сервер для домашньої лабораторії: знімна пам’ять, багато дисків, два 10-гігабітні оптичні порти. Нейромережу він пришвидшує тільки відеокартою в слоті, а без неї модель працює на процесорі з пам’яттю в 2,9 раза повільнішою.

Зараз у Нью-Йорку--:--Binance торгує
Binance · Wall Street 24/7Нью-Йорк спить. Ринок — ні24/7Акції США, золото й нафта на Binance — навіть уночі й у вихідні
NVDATSLAGOLD
Дивитися ціни

Плутанина походить від англомовної SEO-добірки, яка записала MS-A2 до «міні-ПК на Ryzen AI Max+ 395» з 96 ГБ за $1 599 і швидкістю Llama 3.3 70B «18–22 ток/с». Офіційні сторінки Minisforum і AMD це спростовують: у специфікації 9955HX зазначено два канали DDR5-5600 і максимум 96 ГБ, а 18–22 ток/с на 70B не набирає навіть GTR9 Pro з майже втричі швидшою пам’яттю.

Пам’ять: 256 ГБ/с у GTR9 Pro проти 89,6 ГБ/с у MS-A2

Швидкість генерації мовної моделі впирається не в ядра й не в «TOPS», а в пропускну здатність пам’яті — скільки гігабайтів за секунду чип може прочитати. Щільна модель на кожен новий токен (шматочок слова) читає всі свої ваги. Тому стелю швидкості рахують майже шкільною формулою: пропускна здатність ÷ розмір файлу моделі.

Звідки беруться самі числа:

  • MS-A2: 2 канали × 64 біти × 5600 МТ/с ÷ 8 = 89,6 ГБ/с — рівно те, що пише Minisforum.
  • GTR9 Pro: шина 256 біт × 8000 МТ/с ÷ 8 = 256 ГБ/с — цифра AMD; у практичних замірах Strix Halo видає 212–215 ГБ/с.

Перевірмо формулу на моделі, для якої є заміри. Llama 3.3 70B у кванті Q4_K_M (ваги стиснуто приблизно до 4 біт, файл 42,5 ГБ на Hugging Face):

Розрахунок для Llama 3.3 70B Q4_K_M (42,5 ГБ)Beelink GTR9 ProMinisforum MS-A2
Пропускна здатність, яку беремо в розрахунок212 ГБ/с (замір)89,6 ГБ/с (теорія)
Стеля за формулою212 ÷ 42,5 ≈ 5,0 ток/с89,6 ÷ 42,5 ≈ 2,1 ток/с
Виміряно незалежними тестувальниками4,6–5,3 ток/сзамірів немає
Реалістична оцінка~5 ток/с~1,3–1,7 ток/с

На GTR9 Pro формула потрапила у виміряний діапазон — отже, метод працює. Для MS-A2 потрібна своя поправка: процесор зі звичайною DDR5 реально читає меншу частку теоретичної швидкості, ніж графіка Strix Halo (у неї 83%, 212 із 256 ГБ/с). Орієнтир — тест LocalScore: настільний Ryzen 9 9950X видав 11,5 ток/с на Llama 3.1 8B у кванті Q4_K_M (файл 4,92 ГБ), тобто реально читав близько 57 ГБ/с — приблизно 60% теорії. З такою самою часткою в MS-A2 лишається ~54 ГБ/с і ~1,3 ток/с; за частки 83%, як у Strix Halo, — ~1,7 ток/с.

Звідси висновок, якого не видно в специфікаціях: різниця в обсязі (128 проти 96 ГБ) — не головне. Головне — кожен гігабайт у GTR9 Pro читається в 2,4–2,9 раза швидше.

Як самостійно прикинути швидкість будь-якої моделі:

USDT→
Binance · Wall Street 24/7Акції США без брокераТоргуйте ціною Apple, Nvidia і Tesla прямо з акаунта Binance
AAPLNVDATSLA
Перша угода за 5 кроків
  1. Знайдіть розмір файлу моделі в потрібному кванті (на Hugging Face його вказано біля кожного GGUF-файлу).
  2. Поділіть пропускну здатність пам’яті на цей розмір: 212 ГБ/с для GTR9 Pro, 89,6 ГБ/с для MS-A2 без відеокарти.
  3. Для GTR9 Pro поправку вже враховано: 212 ГБ/с — це замір. Для MS-A2 без відеокарти помножте результат на 0,6–0,8: процесор зі звичайною DDR5 реально читає помітно менше за теоретичні 89,6 ГБ/с.
  4. Для MoE-моделей формула дає сильно занижений результат — чому, розберемо в наступному розділі.

Що потягне GTR9 Pro: gpt-oss-120B ~31–36 ток/с, щільна 70B ~5

GTR9 Pro зі 128 ГБ упевнено запускає MoE-модель gpt-oss-120B: 31–36 токенів за секунду в трьох незалежних замірах, це швидше, ніж людина читає. Щільна Llama 70B видає близько 5 ток/с — користуватися можна, але відповідь на 500 токенів друкується майже дві хвилини. Вибір моделі тут важливіший за вибір заліза.

MoE (mixture of experts, «суміш експертів») — архітектура, де на кожен токен працює лише мала частина параметрів. Модель велика за обсягом, але за раз читає небагато ваг, тому швидка. Щільна модель (dense) задіює всі параметри на кожному токені.

МодельТип і квантШвидкість генераціїОбробка промптуХто, на чому й коли міряв
gpt-oss-120BMoE (квант STH не вказав)31,41 ток/сн/дServeTheHome, GTR9 Pro, LM Studio «з коробки», 11.10.2025
gpt-oss-120BMoE, MXFP4 (60,87 GiB)33,06–33,16 ток/с210–449 ток/сФорум Framework, Ryzen AI Max+ 395, llama.cpp Vulkan, 08.2025
gpt-oss-120BMoE35,48 (ROCm) / 36,46 (Vulkan) ток/с515–662 ток/сLevel1Techs, плата Framework на Strix Halo, 02.05.2026
GLM-4.7-Flash (30B-A3B)MoE, Q4_K_M65,98 ток/с1036 ток/сLevel1Techs, 02.05.2026
Hermes 4 14B (на базі Qwen3)щільна, BF167,27 ток/с129 ток/сLevel1Techs, 02.05.2026
Llama 3.3 70Bщільна4,89 ток/сн/дServeTheHome, GTR9 Pro, «з коробки»
Hermes 4 70Bщільна, Q4_K_M4,6 (ROCm) / 5,26 (Vulkan) ток/с77–122 ток/сLevel1Techs, 02.05.2026

Саме GTR9 Pro міряв лише STH, решту замірів зроблено на інших платах із тим самим чипом і тією самою пам’яттю. Для оцінки цього досить: вузьке місце в усіх одне — пам’ять.

Що з таблиці випливає на практиці:

  • MoE на 120 млрд параметрів швидша за щільну 70B у 6–7 разів (31–36 проти ~5 ток/с). За «розмірною» формулою gpt-oss-120B мала б видавати близько 3 ток/с (212 ГБ/с ÷ ~65 ГБ файлу), а видає у 10 разів більше — бо на кожен токен читаються лише активні експерти.
  • Розмір файлу важить більше за кількість параметрів. Hermes 4 14B у нестиснутому BF16 (7,27 ток/с) працює повільніше, ніж MoE на 120 млрд параметрів.
  • Бекенд змінює цифри до ~15%. Vulkan і ROCm (обчислювальна платформа AMD) дають різні результати на одній машині, а LM Studio «з коробки» поступається налаштованому llama.cpp.
  • Обробка промпту — слабке місце платформи. Довгий документ на вході Strix Halo «читає» зі швидкістю в сотні токенів за секунду, у дискретних відеокарт цей показник зазвичай помітно вищий. Для RAG за великими базами це відчутно.

Зі 128 ГБ за замовчуванням 96 ГБ віддано графіці й 32 ГБ — процесору, тому gpt-oss-120B (близько 61 GiB) вміщується із запасом під контекст.

Що потягне MS-A2: 70B вміщується, але за розрахунком дає до ~2 ток/с

Llama 70B у кванті Q4 (42,5 ГБ) у 96 ГБ пам’яті MS-A2 вміщується з великим запасом. Але працюватиме вона на процесорі з пам’яттю 89,6 ГБ/с — за нашим розрахунком не швидше ~2,1 токена за секунду, реалістично 1,3–1,7. Відповідь на 500 токенів займе 5–6,5 хвилини. Опублікованих замірів нейромереж саме на MS-A2 станом на 10 жовтня 2026 року немає.

Це головний урок порівняння: «модель вміщується» і «модель працює» — різні речі. Для 70B на MS-A2 виконується тільки перше.

Порахуймо, скільки чекати відповіді довжиною 500 токенів (приблизно пів сторінки тексту):

СценарійШвидкістьЧас на 500 токенів
gpt-oss-120B на GTR9 Pro31–36 ток/с (замір)14–16 с
Llama 70B на GTR9 Pro~5 ток/с (замір)~100 с
Llama 70B на MS-A2 без відеокарти1,3–1,7 ток/с (наша оцінка)5–6,5 хв

Щоб уявити розрив між процесором і відеокартою, корисний тест LocalScore на моделі 8B. Настільний Ryzen 9 9950X — той самий 16-ядерний Zen 5 із двоканальною DDR5, що й 9955HX у MS-A2, — видав 11,5 ток/с генерації та 122 ток/с обробки промпту. Бюджетна RTX 3060 на тій самій моделі — 53,0 і 1 506 ток/с: у 4,6 раза швидше в генерації та у 12 разів в обробці промпту. Це не замір MS-A2, а орієнтир порядку величин.

Що на MS-A2 без відеокарти справді зручно:

  • моделі на 7–14 млрд параметрів для чату, класифікації та чернеток коду — за орієнтиром настільного 9950X близько 10 ток/с на 8B (наша оцінка);
  • MoE-моделі середнього розміру: вони читають за токен мало ваг, тому працюють у рази швидше за щільні такої самої ємності (точних цифр для MS-A2 немає);
  • оркестрація агентів, RAG-сервіс, векторна база й віртуальні машини — там, де важать 16 ядер, диски й мережа, а не швидкість генерації.

Брати MS-A2 заради щільної 70B без відеокарти — шлях до розчарування.

Відеокарта в MS-A2: що дає слот PCIe 4.0 x8 до 75 Вт

Слот — єдиний спосіб перетворити Minisforum MS-A2 на машину для нейромереж, а в GTR9 Pro такого слота немає взагалі. Роз’єм фізично x16, але електрично працює як PCIe 4.0 x8 (його можна розділити на два x4). Карта має бути низькопрофільною (half-height) і вкладатися в 75 Вт: додаткового живлення немає, усе йде від шини слота.

Що це означає для ШІ:

  • Швидкість визначить відеопам’ять карти. Модель, яка повністю вміщується у відеопам’ять, працює зі швидкістю карти; частина, що не вмістилася, іде на процесор із його 89,6 ГБ/с і гальмує всю відповідь.
  • Ємність карти в слоті скромніша, ніж 96 ГБ у GTR9 Pro. Вільям Лем перелічує для MS-A2 карти NVIDIA RTX A2000, RTX 2000 Ada і RTX 4000 Ada. Найємнішу з них, RTX 4000 SFF Ada на 20 ГБ, він поставив у жовтні 2025 року, замінивши штатний кулер на кастомний від n3rdware. Моделям на 7–14 млрд параметрів цього вистачає із запасом, 70B (файл 42,5 ГБ) — ні. Ціни на такі карти станом на 10.10.2026 ми не звіряли (н/д), тому бюджет збірки тут не рахуємо.
  • Слот можна віддати не під GPU. Minisforum прямо пише, що його розраховано «for graphics cards or network cards», — у домашніх кластерах туди часто ставлять швидшу мережеву карту.

У GTR9 Pro шлях до дискретної графіки — тільки зовнішній: через USB4 або райзер зі слота M.2. На більшості плат Strix Halo відеокарти AMD, підключені через OCuLink або райзер M.2 → PCIe, BIOS обмежує до 120 Вт (TerminalBytes, червень 2026), а сам канал помітно вужчий за PCIe x8.

Схожа філософія в нового Minisforum MS-03 на Panther Lake: слот під низькопрофільну карту, 10G-оптика й ставка на інфраструктуру, а не на швидкість генерації.

Скільки коштують на 07.11.2026: GTR9 Pro $4 349, MS-A2 9955HX від $799

Станом на 7 листопада 2026 року Beelink GTR9 Pro зі 128 ГБ і SSD на 2 ТБ коштує $4 349 на офіційному сайті Beelink — у 2,2 раза дорожче за ціну запуску. Minisforum MS-A2 на 9955HX у магазині Minisforum US коштує від $799 за коробку без пам’яті до $2 159 за версію з 96 ГБ, але цієї версії немає в наявності. Готові конфігурації на 32 і 64 ГБ із диском 1 ТБ можна замовити з орієнтовним відправленням на початку грудня.

КонфігураціяЦінаДжерело й датаПримітка
Beelink GTR9 Pro, 128 ГБ + 2 ТБ$4 349 (закреслено $4 699)сайт Beelink US, 07.11.2026передзамовлення, відправлення ~35 днів
Beelink GTR9 Pro, 128 ГБ + 2 ТБ€4 599сайт Beelink EU, 07.11.2026—
Beelink GTR9 Pro на Amazon$3 299TerminalBytes, 01.05.2026проміжна точка
Beelink GTR9 Pro на старті$1 985 (роздріб $2 399)Liliputing, 13.08.2025ціна передзамовлення
Minisforum MS-A2 (9955HX), barebone$799 (закреслено $999)магазин Minisforum US, 07.11.2026без RAM, SSD і ОС; у березні 2026 — ті самі $799
Minisforum MS-A2 (9955HX), barebone$839,90сайт minisforum.com, 07.11.2026окремий магазин; усі варіанти MS-A2 там Sold out
Minisforum MS-A2 (9955HX), 32 ГБ + 1 ТБ$1 335 (закреслено $1 669)магазин Minisforum US, 07.11.2026орієнтовне відправлення на початку грудня; 64 ГБ + 1 ТБ ($1 783) — теж, 64 ГБ + 2 ТБ ($1 919) — немає в наявності
Minisforum MS-A2 (9955HX), 96 ГБ + 2 ТБ$2 159 (закреслено $2 699)магазин Minisforum US, 07.11.2026немає в наявності

Траєкторія GTR9 Pro: $1 985 у серпні 2025 → $3 299 у травні 2026 → $4 349 у липні, жовтні та на 7 листопада 2026. TerminalBytes пов’язує зростання зі стрибком цін на пам’ять LPDDR5 — так само подорожчали й інші міні-ПК на Strix Halo. Тому огляди, де GTR9 Pro коштує $1 899–1 999, описують уже інший ринок.

Наш розрахунок ціни за можливості (лише для готових конфігурацій на 07.11.2026):

  • За гігабайт пам’яті: GTR9 Pro — $4 349 ÷ 128 ≈ $34 за ГБ; MS-A2 96 ГБ — $2 159 ÷ 96 ≈ $22 за ГБ (цієї версії немає в наявності; доступна для замовлення 64 ГБ + 1 ТБ — $1 783 ÷ 64 ≈ $28). За ємністю MS-A2 дешевший.
  • За токен на секунду на Llama 70B: GTR9 Pro — $4 349 ÷ ~5 ≈ $870; MS-A2 — $2 159 ÷ 2,1 ≈ $1 030 навіть за оптимістичною стелею. За швидкістю дешевший GTR9 Pro.

Щоб збірка з barebone вийшла дешевшою за $2 159, пам’ять і SSD мають укластися в $1 360 ($2 159 − $799); ціну комплекту 2 × 48 ГБ DDR5 SO-DIMM на 10.10.2026 ми перевірити не змогли (н/д).

Подорожчання не скасувало старий аргумент «128 ГБ дешевше за DGX Spark»: DGX Spark теж дорожчав. У лютому 2026 року NVIDIA підняла ціну DGX Spark Founders Edition з $3 999 до $4 699, пославшись на дефіцит пам’яті (Tom’s Hardware, Starry Hope). На маркетплейсі NVIDIA станом на 7 листопада 2026 року версія на 128 ГБ коштує $6 950 і позначена Out of Stock. На старті продажів різниця з GTR9 Pro становила близько $2 000 ($3 999 проти $1 985), а тепер — $2 601: $6 950 у DGX Spark проти $4 349 у GTR9 Pro на 07.11.2026. Чим DGX Spark відрізняється за швидкістю й екосистемою CUDA — у нашому розборі NVIDIA DGX Spark для нейромереж.

Першими застаріють саме ціни: обидві компанії змінюють їх і наявність без анонсів, тому перед купівлею звіряйте вартість на офіційних сторінках Beelink і Minisforum.

Шум, нагрів і живлення MS-A2 та GTR9 Pro за замірами ServeTheHome

Обидві машини міряв ServeTheHome (STH) у студії з фоновим шумом 34 дБА. GTR9 Pro тихіший під нейромережевим навантаженням, MS-A2 під повним навантаженням на процесор шумить помітно сильніше.

ПоказникMinisforum MS-A2Beelink GTR9 Pro
Споживання в простої~25 Вт (одна конфігурація STH — 45 Вт)16–25 Вт
Споживання під навантаженням135–145 Вт125–128 Вт на gpt-oss-120B
Шум у простої~39 дБА36–37 дБА
Шум під навантаженнямблизько 50 дБА39–41 дБА на gpt-oss-120B
Заявлено виробникомн/д140 Вт TDP за 32 дБ
НагрівCPU до ~90 °C і тротлінг під тривалим навантаженням (NoobFeed)н/д
Дата заміру STH30.05.202511.10.2025

Заявлені Beelink 32 дБ — маркетингова цифра без умов заміру; STH отримав 39–41 дБА на 120B-моделі. Для робочого столу це тихо, для спальні — помітно.

Наш розрахунок для сервера 24/7. У простої 25 Вт цілодобово дають 25 × 24 × 365 ≈ 219 кВт·год на рік. Конфігурація MS-A2, яка в STH простоювала на 45 Вт, — уже ≈394 кВт·год. У GTR9 Pro простій 16–25 Вт — 140–219 кВт·год на рік. Для машини, яка весь час чекає запитів агента, саме простій, а не пік, визначає рахунок за електрику.

Шум MS-A2 під навантаженням — відома претензія. Інженер Broadcom Вільям Лем у вересні 2025 року писав, що вентилятори «can get quite loud», і опублікував способи знизити температури.

Ризики: мережеві збої E610 у GTR9 Pro і тротлінг MS-A2

Обидві платформи робочі, але кожна має задокументовані проблеми. Їх перелічено за ступенем впливу на ШІ-сервер.

Beelink GTR9 Pro:

  • Мережеві адаптери Intel E610. Після оновлення Windows у STH зникли обидва 10-гігабітні порти (огляд від 11.10.2025); повернуло їх наступне оновлення. ComputerBase 3 грудня 2025 року писав про збої та зависання машини, Starry Hope зараховує нестабільність драйвера Ethernet до мінусів. Beelink назвав STH причиною драйвер і прошивку мережевої карти Intel, але й пізніше власники повідомляли, що порти відвалюються під навантаженням, тож закритою проблему вважати не можна.
  • Розпаяна пам’ять. 128 ГБ не розширити й не замінити: процесор і пам’ять припаяні. Обсяг обирають один раз — під час купівлі.
  • Платформні зависання Strix Halo. На GitHub 2 жовтня 2026 року відкрито issue про зависання хоста за одночасного навантаження на GPU через ROCm і на NPU — на іншому міні-ПК (GMKtec EVO-X2), але на тій самій платформі.
  • Передвстановлене ПЗ. STH знайшов у системі EdrawMind і Wondershare Filmora — систему варто перевстановити.
  • Ціна й терміни. $4 349 і відправлення за передзамовленням приблизно через 35 днів станом на 07.11.2026. За словами STH, зі зростанням ціни сервіс і підтримка важать дедалі більше.

Minisforum MS-A2:

  • Шум і тротлінг. Близько 50 дБА під навантаженням (STH), CPU до ~90 °C і зниження частот під тривалим навантаженням (NoobFeed).
  • Стеля пам’яті 96 ГБ. Понад 96 ГБ офіційно не підтримують ні AMD, ні Minisforum. STH тиждень стабільно ганяв MS-A2 зі 128 ГБ, але це робота поза специфікацією — без гарантії, що запрацює у вас.
  • Немає замірів нейромереж. Опублікованих замірів ми не знайшли: у мережі трапляються лише розрахунки (як наш) і нічим не підтверджені заяви.
  • Наявність. Станом на 07.11.2026 у магазині Minisforum US barebone ($799) можна замовити без позначки про затримку, версії 32 ГБ + 1 ТБ ($1 335) і 64 ГБ + 1 ТБ ($1 783) — з орієнтовним відправленням на початку грудня, а версій 64 ГБ + 2 ТБ і 96 ГБ + 2 ТБ немає на складі: під 96 ГБ пам’ять доведеться докуповувати окремо. На сайті minisforum.com (це окремий магазин) на ту саму дату всі варіанти MS-A2 позначено Sold out, тому ціну й наявність перевіряйте саме в тому магазині, який доставляє до вас.

Кому MS-A2, кому GTR9 Pro: вибір за сценарієм

Вибір зводиться до того, що для вас вузьке місце. Потрібні великі моделі в одній тихій коробці — Beelink GTR9 Pro. Потрібен сервер із мережею, дисками, віртуалками й слотом під відеокарту, а нейромережі — одне із завдань, — Minisforum MS-A2.

СценарійЩо найважливішеВибірЧому
MoE-моделі на 100+ млрд параметрів локальноємність і швидкість пам’ятіGTR9 Pro96 ГБ під графіку, gpt-oss-120B 31–36 ток/с
Щільна 70B для щоденної роботипропускна здатністьжоден комфортно~5 ток/с у GTR9 Pro (замір), до ~2 у MS-A2 (розрахунок) — дивіться в бік відеокарт
Завжди ввімкнений агент, RAG, моделі 7–14Bядра, мережа, ціна входуMS-A216 ядер Zen 5, 2 × 10G SFP+; готова версія 32 ГБ + 1 ТБ — $1 335 у магазині Minisforum US на 07.11.2026
Домашня лабораторія: віртуалки, сховище й ШІслоти й портиMS-A2 + низькопрофільна картаслот PCIe 4.0 x8, три M.2 і U.2
Тиша на робочому столішум під навантаженнямGTR9 Pro39–41 дБА на 120B проти ~50 у MS-A2 під повним навантаженням
Невеликий агент 24/7 на macOSпростота й тишажоден із двохдив. Mac Mini M4 Pro для нейромереж

Сценарій «агент 24/7» спливає й у живих обговореннях: в X 7–8 жовтня 2026 року MS-A2 розглядали як кандидата на завжди ввімкнений сервер поряд із Mac mini. Для такої ролі MS-A2 підходить, якщо агент звертається до хмарної моделі або до легкої локальної, а не крутить 70B.

Ідея для досвідчених (наша гіпотеза, без замірів): дві машини не виключають одна одну. GTR9 Pro може працювати вузлом під важкі моделі, а MS-A2 — завжди ввімкненим сервером із мережею, сховищем і легкими завданнями на карті в слоті. В обох по два 10-гігабітні порти, але в MS-A2 це SFP+, а в GTR9 Pro — мідні: безпосередньо їх з’єднає модуль SFP+ 10GBASE-T або комутатор.

Якщо ви ще обираєте між міні-ПК, Mac і відеокартами загалом, почніть із нашого гіда як обрати залізо для локального ШІ.

GTR9 Pro 495: що змінилося в оновленій версії

Ні MS-A2, ні GTR9 Pro не новинки осені 2026 року: обидві машини продаються з 2025-го. Нове в лінійці Beelink — GTR9 Pro 495.

  • Чип. Ryzen AI Max+ Pro 495 — оновлена платформа Gorgon Halo: ті самі 16 ядер Zen 5, частоти вищі на 100 МГц, графіка Radeon 8065S — трохи покращена 8060S (Notebookcheck). Докладніше про чип — у розборі ноутбука на Ryzen AI Max+ PRO 495.
  • Пам’ять і мережа. 128 ГБ і 10GbE, корпус у стилі Mac Studio, як у GTR9 Pro.
  • Де й почім. Анонсовано 29 вересня 2026 року, продається поки що тільки в Китаї — у перерахунку близько 3 935 € (Notebookcheck, іншого джерела ми не знайшли).
  • Світові продажі. Beelink про них поки не повідомляв.
  • Швидкість нейромереж. Замірів немає. Генерація й у нової моделі впиратиметься в пропускну здатність пам’яті, тому кратного приросту до цифр GTR9 Pro чекати не варто.

Якщо ви придивляєтеся до GTR9 Pro зараз, 495 — привід стежити за світовою ціною, але не привід чекати «вдвічі швидше».

FAQ

Чи працює Minisforum MS-A2 на Ryzen AI Max+ 395?

Ні. За офіційними специфікаціями Minisforum і AMD, MS-A2 побудовано на Ryzen 9 9955HX (16 ядер Zen 5) або його молодших варіантах: 8945HX, 7945HX, 7745HX. Пам’ять — звичайна DDR5-5600 у двох слотах SO-DIMM, офіційно до 96 ГБ, пропускна здатність 89,6 ГБ/с. Ryzen AI Max+ 395 стоїть у Beelink GTR9 Pro та інших міні-ПК на Strix Halo.

Чи можна запустити Llama 70B на MS-A2 і з якою швидкістю?

Запустити можна: файл Llama 3.3 70B у кванті Q4_K_M важить 42,5 ГБ і вміщується в 64 або 96 ГБ пам’яті. Але без відеокарти швидкість обмежена пам’яттю 89,6 ГБ/с — за нашим розрахунком не вище ~2,1 токена за секунду, реалістично 1,3–1,7. Опублікованих замірів немає. Для щоденної роботи з 70B це надто повільно.

Скільки коштує Beelink GTR9 Pro зараз і чому він подорожчав?

Станом на 7 листопада 2026 року версія зі 128 ГБ і 2 ТБ коштує $4 349 на сайті Beelink US і €4 599 у європейському магазині, з відправленням за передзамовленням приблизно через 35 днів. На старті в серпні 2025 року передзамовлення коштувало $1 985. Основна причина зростання — подорожчання пам’яті: TerminalBytes пов’язує його зі стрибком цін на LPDDR5, а NVIDIA дефіцитом пам’яті пояснила подорожчання DGX Spark.

Чи можна збільшити пам’ять у Beelink GTR9 Pro?

Ні. У GTR9 Pro 128 ГБ LPDDR5X-8000 розпаяно на платі разом із процесором, слотів під пам’ять немає: Beelink позначає пам’ять як soldered, а STH підтвердив це під час розбирання. Зі 128 ГБ за замовчуванням 96 ГБ віддано вбудованій графіці. Якщо в майбутньому потрібен апгрейд пам’яті, обирайте платформу зі слотами, наприклад MS-A2.

Яка відеокарта влізе в слот MS-A2?

Лише низькопрофільна (half-height) карта зі споживанням до 75 Вт: корпус об’ємом 1,78 л не вміщує повнорозмірні моделі, а додаткового роз’єму живлення немає. Власники ставлять NVIDIA RTX A2000, RTX 2000 Ada і RTX 4000 SFF Ada на 20 ГБ — останній, з досвіду Вільяма Лема, потрібен інший кулер. Слот фізично x16, електрично PCIe 4.0 x8. Для нейромереж ключова характеристика такої карти — обсяг відеопам’яті: усе, що в неї не вміщується, піде на процесор і сповільнить роботу.

Що обрати для завжди ввімкненого ШІ-агента: MS-A2, GTR9 Pro чи Mac mini?

Якщо агент звертається до хмарних моделей або до невеликих локальних, вистачить MS-A2: готова версія з 32 ГБ і 1 ТБ станом на 7 листопада 2026 року коштує $1 335 у магазині Minisforum US з орієнтовним відправленням на початку грудня (коробка без пам’яті й диска — $799), у неї 16 ядер, 10G-мережа і простій близько 25 Вт. Якщо агент має сам крутити моделі на 100+ млрд параметрів, потрібен GTR9 Pro. Mac mini — тихий варіант на macOS для легких моделей, але без слотів розширення й 10G-оптики.

Binance · Wall Street 24/7Ціна падає? Це теж шансУгода на зростання або на падіння — почніть із плеча 1×
▲ Long▼ Short
Як це працює
Поділитися
Зв'язатися:
Крипто- та data-аналітик, інженер-програміст (факультет комп'ютерних наук ХНУРЕ). В IT з 2008 року: адміністрував корпоративний моніторинг у «Vodafone Україна», сім років розробляв і просував веб-проєкти, п'ять років керував маркетингом на метриках — конверсія, CTR, ROI, LTV.Криптовалютними ринками займаюся з 2021 року: ончейн-метрики, токеноміка, макроекономічні індикатори. Розробив власну data-driven модель аналізу ринку на 30+ метрик. Стек — Python (pandas, NumPy, SciPy, matplotlib), математична статистика та EDA; збір і звірку даних автоматизую AI-агентами.Принцип — «Don't trust, verify»: кожна цифра перевірена за першоджерелом, ключові — щонайменше за двома незалежними; прогнози — лише сценарії з умовами. Теза без даних не публікується.