Mistral Large 4 локально: щонайменше 233 ГБ пам’яті — Mac за $22 299 або сервер

41 хв. читання
Binance · Wall Street 24/7Турніри Binance: призи за торгівлюУсі актуальні турніри Binance — на одній сторінці
Дивитися турніри

Коротко (TL;DR)

  • Найменший файл Mistral Large 4 GGUF важить 233 ГБ (1-бітний квант Unsloth), нормальні 4 біти — 605 ГБ, офіційний FP8 — 1,06 ТБ (сума файлів за API Hugging Face станом на 1 листопада 2026). «52B активних параметрів» пам’ять не заощаджують: завантажувати доводиться всі ~1T.
  • З готових комп’ютерів модель уміщається лише в Mac Studio M5 Ultra з 512 ГБ — від $22 299 в американському Apple Store (опцію відкрили 28 жовтня 2026), і то тільки у 2–3 бітах. Решта — саморобні станції та сервери: чотири RTX PRO 6000 коштують $53–68 тис. лише за карти.
  • Єдині заміри швидкості зробили співавтори релізу (Hugging Face і llama.cpp): 15 ток/с на Mac Studio M3 Ultra, 30 ток/с на чотирьох RTX PRO 6000 на короткому контексті та 3 ток/с на довгому. Незалежних замірів станом на 2 листопада 2026 немає.
  • Відеокарта на 24–32 ГБ плюс 64–128 ГБ RAM модель не потягне в жодному кванті — лишається читання ваг із SSD зі швидкістю 1–2 ток/с.
  • API дешевший: $0,70 за мільйон вхідних і $2,10 за мільйон вихідних токенів. За нашим розрахунком, оренда ноди виходить приблизно в 12 разів дорожчою, а Mac за $22 299 окупився б лише за понад 15 років. Локальний запуск — заради даних і контролю, а не заради економії.
  • Звичайному ПК підійде Qwen 3.8 або менші моделі Mistral, які компанія пообіцяла «протягом місяця».

Словничок: MoE, квант, GGUF, KV-кеш і prefill

Без цих п’яти слів далі буде важко — по рядку на кожне.

  • MoE (суміш експертів) — модель із безлічі «підмереж-експертів», з яких на кожному слові працюють лише кілька. Обчислює вона швидко, як маленька, а місця займає як велика: усі експерти мусять лежати в пам’яті.
  • Квант — стиснута копія ваг: замість 8 або 16 біт на число — 1–4 біти. Файл менший у рази, якість трохи падає.
  • GGUF — формат файлів для llama.cpp і програм на його основі (LM Studio, Llama App). Квант із позначкою UD — «динамічний» від Unsloth: важливі шари він лишає точнішими, решту стискає сильніше.
  • KV-кеш — пам’ять моделі про поточну розмову. Зростає з довжиною контексту.
  • Prefill — читання вашого запиту до першого слова відповіді. Генерація — сама відповідь. Це дві різні швидкості, і у великих моделей на слабкому залізі страждає саме prefill.

Скільки пам’яті потрібно Mistral Large 4: від 233 ГБ до 1,06 ТБ

Mistral Large 4 потрібно від 233 ГБ пам’яті в найстиснутішому 1-бітному кванті до 1,06 ТБ в офіційному FP8, плюс кілька гігабайтів на контекст і службові буфери. Практична середина — 2-бітний квант на 300–380 ГБ. Ідеться про обсяг пам’яті, яку бачить процесор або відеокарта: оперативну, відеопам’ять чи уніфіковану пам’ять Mac. Диск не враховується.

Сама модель — MoE на 1,05 трлн параметрів, із яких на кожному токені задіяні 49 млрд (52 млрд разом із шарами ембедингів і виходу). Mistral виклала ваги 29 жовтня 2026 року, оригінал лежить у картці Mistral-Large-4-1T-A52B на Hugging Face. У спільноті модель прозвали Le Chonk — так називався і PR з її підтримкою в llama.cpp. Бенчмарки і порівняння з Kimi K3 та GLM-5.3 — у нашому огляді Mistral Large 4 (його написано до виходу ваг: ціна й індекс там станом на 21 жовтня); тут лише залізо.

Розміри нижче — не формули зі статей до релізу, а сума реальних файлів у репозиторіях станом на 1 листопада 2026 (1 ГБ = 10⁹ байт).

▲ Long▼ Short
Binance · Wall Street 24/7Ціна падає? Це теж шансУгоду можна відкрити і на зростання, і на падіння. Почніть із плеча 1×
NVDATSLAGOLD
Як це працює
Формат / квантЧийРозмір, ГБЩо це на практиці
FP8 (оригінал)Mistral1060,654 файли; BF16 офіційно немає
NVFP4Mistral610,0лише відеокарти Blackwell (B200, B300, RTX PRO 6000)
UD-IQ1_S (1 біт)Unsloth233,0найменший файл
UD-IQ1_MUnsloth259,61 біт трохи точніший
IQ2_XXSggml-org297,72 біти від команди llama.cpp
UD-IQ2_XXSUnsloth302,52 біти, влазить у Mac без налаштування
Q2_Kggml-org380,7на ньому зроблено замір на Mac
UD-Q2_K_XLUnsloth378,3приклад в інструкції Unsloth
UD-IQ3_XXSUnsloth423,53 біти
UD-Q3_K_XLUnsloth492,73 біти, на Mac — впритул із піднятим лімітом
UD-Q4_K_XLUnsloth604,84 біти
Q4_K_Mggml-org634,8інший 4-бітний рецепт
UD-Q5_K_XL / UD-Q6_K_XL / Q8_0Unsloth783,8 / 890,5 / 1115,2серверний клас
MLX Text 2 / 3 / 4 бітиmlx-community338,2 / 459,3 / 590,4для Mac, лише текст
mmproj (зір)ggml-org3,4окремий файл, якщо потрібні зображення

Дві пастки під час читання таких таблиць:

  • Таблиця вимог Unsloth («1 біт — 256–270 ГБ, 4 біти — 630 ГБ, 8 біт — 1,2 ТБ») показує пам’ять із запасом під контекст, а не вагу файлу. Таблиці вище вона не суперечить.
  • Q4_K_M і UD-Q4_K_XL — різні кванти з різницею в 30 ГБ. У статтях, написаних до виходу ваг, «Q4 ≈ 635 ГБ» — це оцінка, а не файл.

Пам’ять Mistral Large 4: файл ваг, KV-кеш 35 КіБ на токен і запас

Повна потреба в пам’яті обчислюється так: файл ваг + KV-кеш під обраний контекст + mmproj (3,4 ГБ, якщо потрібні зображення) + службові буфери рушія (зазвичай 5–10 ГБ). Якщо на цій самій машині працює ще й система, як на Mac, їй теж потрібен свій шматок.

KV-кеш у Mistral Large 4 маленький, і це не випадковість. Модель використовує MLA (стиснуту увагу): замість повного набору ключів і значень кожен шар зберігає латентний вектор на 512 чисел плюс 64 числа позиційної частини. До того ж частина шарів ділить кеш із сусідами: свій зберігають 63 з 72.

Наш розрахунок за config.json: 63 шари × (512 + 64) × 1 байт у FP8 = 36 288 байт на токен, близько 35 КіБ. Той самий порядок незалежно отримав японський розробник oflight (36 КБ на токен). У f16 — удвічі більше.

КонтекстKV у FP8 (як у vLLM)KV у f16 (ті самі 63 шари)
8 тис. токенів0,28 ГіБ0,55 ГіБ
32 тис.1,11 ГіБ2,21 ГіБ
128 тис.4,43 ГіБ8,86 ГіБ
256 тис.8,86 ГіБ17,7 ГіБ
1 млн35,4 ГіБ70,9 ГіБ

Як саме llama.cpp зберігає спільний для шарів кеш, у документації не сказано. Якщо спільний кеш не використовується зовсім, 128 тис. токенів у f16 займуть близько 10 ГіБ. Це найгірший варіант, і навіть він у 20 разів менший за найменший файл. Загальний принцип розрахунку ми розбирали в матеріалі скільки відеопам’яті потрібно моделі.

Висновок: у цієї моделі все вирішує файл ваг. Вікно в 1 млн токенів за пам’яттю доступне майже безкоштовно, але швидкість на довгому контексті падає в рази — про це нижче.

Який квант Mistral Large 4 влазить у Mac, GPU і сервер

Наш розрахунок, правило: файл + KV на 32 тис. токенів у f16 (2,4 ГБ) + 10 ГБ буфера не більше за доступну пам’ять. Усе зведено до десяткових ГБ, як у файлів.

▲ Long▼ Short
Binance · Wall Street 24/7Ціна падає? Це теж шансУгоду можна відкрити і на зростання, і на падіння. Почніть із плеча 1×
NVDATSLAGOLD
Як це працює
КонфігураціяДоступно, дес. ГБНайбільший квант, який влазить
Mac Studio M5 Ultra 512 ГБ, ліміт GPU за замовчуванням~412Q2_K (380,7) — впритул
Те саме, ліміт піднято командою sysctl~507UD-IQ3_XXS (423,5) із запасом, UD-Q3_K_XL (492,7) впритул
4× DGX Spark~550UD-Q3_K_XL на папері; вузлам потрібна пам’ять під систему
4× RTX PRO 6000~412 VRAMQ2_K впритул, IQ2_XXS із запасом
1 відеокарта на 32 ГБ + 256 ГБ RAM~309лише 1 біт (233 / 260)
1 відеокарта на 32 ГБ + 512 ГБ RAM~584UD-Q3_K_XL (492,7)
1 відеокарта на 32 ГБ + 768 ГБ RAM~859UD-Q5_K_XL (783,8); 4 біти й NVFP4 із запасом
4× B200від 720NVFP4 — конфігурація, яку називає Mistral
8× H200від 1128FP8 із запасом
RTX 4090/5090 + 64–128 ГБ RAM~95–172нічого: лишається читання з SSD

Пам’ять Mac і відеокарт двійкова: 384 ГБ у macOS ≈ 412 ГБ в одиницях таблиці.

Mac Studio для Mistral Large 4: 512 ГБ, ліміт 384 ГБ і ціна $22 299

Mac Studio з 512 ГБ — єдиний готовий комп’ютер із магазину, на якому Mistral Large 4 запускається без збирання станції чи сервера. Але він має три застереження, які в переказах губляться.

Перше: замір зроблено на машині, якої вже не продають. Команда Hugging Face і llama.cpp запустила Q2_K на Mac Studio M3 Ultra з 512 ГБ і отримала близько 90 ток/с на prefill і 15 ток/с на генерації (блог Hugging Face, 29 жовтня 2026). Опцію 512 ГБ для M3 Ultra Apple прибрала ще в березні 2026 року. Що ця машина вміла з іншими гігантами, ми розбирали у статті про Mac Studio M3 Ultra.

Друге: 512 ГБ повернулися на M5 Ultra і коштують дорого. З 28 жовтня 2026 року Mac Studio M5 Ultra можна зібрати з 512 ГБ уніфікованої пам’яті: $6 799 за базову конфігурацію з 36-ядерним CPU і 80-ядерним GPU плюс $15 500 за пам’ять, разом від $22 299 у США без податків (MacRumors). Пропускна здатність пам’яті — 1,2 ТБ/с. Терміни постачання станом на 2 листопада не підтверджені: одні видання пишуть про грудень, інші — що машини вже відвантажують.

Третє: macOS не віддає графічному ядру всю пам’ять. За замовчуванням GPU отримує лише частину ОЗП. Apple цю частку не публікує; за спостереженнями спільноти, це від двох третин до трьох чвертей. На 512 ГБ це близько 384 ГБ в одиницях macOS. Вони двійкові, тож у десяткових одиницях, у яких указано файли, це близько 412 ГБ. Q2_K (380,7 ГБ) з контекстом 32 тис. і буферами займає ~393 ГБ і вміщається впритул, а для 3 біт ліміт доведеться піднімати.

Ліміт піднімають командою. Порядок такий:

  1. Перевірити поточне значення: sysctl iogpu.wired_limit_mb (0 означає «за замовчуванням»).
  2. Підняти до 472 ГБ в одиницях macOS (~507 ГБ десяткових): sudo sysctl iogpu.wired_limit_mb=483328. Це значення пропонує Pinggy в гайді з M5 Ultra; системі лишається близько 40 ГБ.
  3. Закрити все зайве: браузер із десятком вкладок з’їсть запас, і машина почне підвисати.
  4. Повернути як було: sudo sysctl iogpu.wired_limit_mb=0 або просто перезавантаження — налаштування не зберігається.
Mac StudioПам’ятьЦінаЩо запуститьсяШвидкість генерації
M3 Ultra 512 ГБ819 ГБ/сіз березня 2026 нового не купитиQ2_K15 ток/с (замір HF)
M5 Ultra 512 ГБ1,2 ТБ/свід $22 299 (28.10.2026)до Q2_K одразу, до UD-Q3_K_XL із sysctl (впритул)~20–24 ток/с (наша оцінка)
M5 Ultra 256 ГБ і менше—дешевшенічого, крім читання з SSD1–2 ток/с (за Pinggy)

Оцінка для M5 Ultra — не замір: ми помножили 15 ток/с на 1,3–1,6. Нижня межа — приріст M5 Ultra над M3 Ultra в генерації за оцінкою BGR (30–40%). У нашому розборі Mac Studio M5 Ultra приріст на інших моделях становив 1,5–1,9 раза, тож реальна цифра може виявитися й вищою. Заміру Large 4 на M5 Ultra станом на 2 листопада немає ні в кого.

Зв’язка GPU і RAM-офлоад: що дають 4× RTX PRO 6000 і сервер на 768 ГБ

Без Mac лишаються два шляхи: зібрати багато відеопам’яті з кількох карт або тримати експертів в оперативній пам’яті сервера, а на відеокарті — лише увагу. Перший шлях швидший, другий дешевший за гігабайт і повільніший.

Чотири RTX PRO 6000 (по 96 ГБ, разом 384 ГБ — близько 412 ГБ у десяткових одиницях). Це конфігурація з того самого блогу Hugging Face. IQ2_XXS (297,7 ГБ) уміщається у відеопам’ять повністю: на короткому контексті вийшло 500 ток/с prefill і 30 ток/с генерації. Коли контекст довгий (сервер запускали з вікном 800 тис. токенів), швидкість падає до 129 і 3 ток/с. NVFP4 (610 ГБ) у цю відеопам’ять не вміщається — частину ваг довелося тримати поза відеопам’яттю, звідси близько 10 ток/с генерації за контексту 32 тис. Це наш висновок з арифметики: спосіб розміщення джерело не описує. Q2_K (380,7 ГБ) з контекстом 32 тис. за нашим розрахунком уміщається впритул; заміру на ньому для цієї зв’язки в HF немає.

Ціна зв’язки станом на 1 листопада 2026: RTX PRO 6000 в американській роздрібній торгівлі — від $17 063 (GPUPrix), на вітрині Nvidia — $13 250, але немає в наявності. Чотири карти — $53–68 тис. без сервера, блоків живлення й охолодження.

Сервер із великим обсягом RAM. llama.cpp уміє тримати рідко задіяні ваги експертів в оперативній пам’яті, а увагу — на відеокарті (прапорці --n-cpu-moe N або --override-tensor "\.ffn_.*_exps\.weight=CPU"). Обсяг тоді задає RAM, а швидкість — її пропускна здатність. На Mac цей трюк не потрібен: там процесор і графіка читають ту саму пам’ять.

Замірів Large 4 на CPU немає. Найближчий проксі — Kimi-K2.5, теж MoE на ~1T параметрів, але з 32 млрд активних проти 52 млрд у Mistral. На сервері з EPYC 9175F і 768 ГБ DDR5-6400 вона в Q4_K_S видала 11,7–12,9 ток/с генерації і 22–24 ток/с prefill (замір однієї приватної лабораторії, жовтень 2026). Наша оцінка для Large 4 у 4 бітах — 7–8 ток/с (12 × 32/52). Prefill тією самою пропорцією — близько 13–15 ток/с (у Kimi 22–24), тобто запит на 20 тис. токенів модель читатиме близько 25 хвилин.

Пам’ять для такого сервера дорожчає: за роздрібним індексом DatacenterDisk серверна DDR5 коштує близько $44 за ГБ, тобто 768 ГБ — близько $34 тис. Індекс зібрано з роздрібних оголошень, це орієнтир, а не прайс.

Чотири DGX Spark. Кожен має 128 ГБ і 273 ГБ/с, чотири у зв’язці — максимум, який підтримує Nvidia, — дають 512 ГБ, або близько 550 ГБ у десяткових одиницях. На папері це вміщає UD-Q3_K_XL, але кожному вузлу ще потрібна пам’ять під систему. Замірів Large 4 на такій зв’язці немає; наше порівняння DGX Spark, Mac Studio і Strix Halo показує, де Spark упирається в пам’ять на менших моделях.

ВаріантПам’ятьЦіна (дата)КвантГенерація
Mac Studio M5 Ultra 512 ГБ384–472 ГБ для GPU (~412–507 дес.)від $22 299 (28.10.2026)2–3 біти~20–24 ток/с (оцінка)
4× RTX PRO 6000384 ГБ VRAM (~412 дес.)$53–68 тис. за карти (01.11.2026)IQ2_XXS, Q2_K впритул30 → 3 ток/с (замір HF)
EPYC + 768 ГБ DDR5 + 1 GPU~859 ГБ дес.лише пам’ять ~$34 тис. (індекс)4–5 біт~7–8 ток/с (оцінка за проксі)
4× DGX Spark512 ГБ (~550 дес.)н/ддо 3 бітзамірів немає
ПК: RTX 5090 + 128 ГБ RAM~172 ГБ дес.—не влазить1–2 ток/с із SSD

Скільки ток/с у Mistral Large 4 вдома: заміри й стеля за пам’яттю

Удома Mistral Large 4 генерує від 3 до 30 ток/с, і єдині цифри станом на 2 листопада 2026 року — від співавторів релізу. На Mac Studio M3 Ultra це 15 ток/с, на чотирьох RTX PRO 6000 — 30 ток/с на короткому контексті та 3 на довгому. Незалежних замірів ні на Mac, ні на DGX Spark, ні на CPU поки немає.

КонфігураціяКвантPrefill, ток/сГенерація, ток/сЗвідки цифра
Mac Studio M3 Ultra 512 ГБQ2_K~9015замір HF і llama.cpp
Mac Studio M5 Ultra 512 ГБQ2_Kн/д~20–24наша оцінка
4× RTX PRO 6000IQ2_XXS, короткий контекст50030замір HF
4× RTX PRO 6000IQ2_XXS, довгий контекст1293замір HF
4× RTX PRO 6000NVFP4, 32 тис.130–590~10замір HF
8× H200, vLLM, FP8один запит1 тис. токенів за ~0,6 с~65; 120–138 лише на чат-запитах із прийнятими чернетками DSparkзамір HF
8× H200, vLLM, FP81000 діалогів разом—~480 сумарнозамір HF
EPYC 9175F + 768 ГБQ4 (проксі Kimi-K2.5)~13–15 для Large 4 (у Kimi 22–24)~7–8 для Large 4 (у Kimi 11,7–12,9)наша оцінка за проксі

DSpark — вбудована в модель «чорнова» голова: вона вгадує кілька наступних токенів, основна модель їх перевіряє, і за вдалого вгадування генерація пришвидшується. У vLLM її вмикають прапорцем --speculative-config у спеціальному образі vLLM — команда є в розділі про запуск.

Стелю швидкості можна порахувати. На кожному токені модель читає з пам’яті лише активні ваги — приблизно файл × 52/1050. Для UD-Q2_K_XL (378,3 ГБ) це близько 18,7 ГБ на токен, у Q2_K майже стільки ж. Ділимо пропускну здатність пам’яті на це число:

  • M3 Ultra (819 ГБ/с) — не більше 44 ток/с; замір 15 ток/с — це близько 35% стелі;
  • M5 Ultra (1,2 ТБ/с) — не більше 64 ток/с;
  • EPYC із 12 каналами DDR5-6400 (~614 ГБ/с) — не більше 33;
  • один DGX Spark (273 ГБ/с) — не більше 15;
  • звичайний ПК із двоканальною DDR5 (~90 ГБ/с) — не більше 5.

Це груба верхня межа: кванти різних шарів важать по-різному, а реальні рушії втрачають частину швидкості на обчисленнях і синхронізації. Але порядок вона показує правильно: обсяг пам’яті вирішує, чи завантажиться модель, а пропускна здатність — наскільки швидко вона відповідатиме.

Міркування вимкнути не можна. Модель має три рівні reasoning_effort — low, medium і high (за замовчуванням). Значення none однаково працює як high. За 15 ток/с коротка відповідь із ланцюжком міркувань на тисячу-другу токенів займає хвилини, тож починати варто з low.

Цифра, якої в таблиці немає. У статті Context Studios, що вийшла до релізу ваг, стоїть «23 ток/с на кластері з чотирьох DGX Spark». Але сервер там запущено з моделлю qwen3.8-flash-next — це замір іншої моделі, Mistral Large 4 він не стосується.

Оренда замість купівлі: 4× B200 за $27 на годину проти API за $2,10

Орендувати ноду під Mistral Large 4 можна за $10–42 на годину, але з фінансового погляду це однаково дорожче за API — у рази. Оренда має сенс у двох випадках: перевірити своє завдання перед купівлею заліза або тримати дані на власному сервері, а не в Mistral.

НодаЦіна GPU·годЗа годинуЩо тримає
4× RTX PRO 6000 (Runpod)$2,49~$9,96IQ2_XXS, Q2_K впритул
4× B200 (Lambda)$6,79~$27,16NVFP4 — офіційна конфігурація
4× B200 (Runpod)$7,99~$31,96NVFP4
8× H200 (Runpod)$5,29~$42,32FP8 повністю

Ціни Runpod — зі сторінки, оновленої 28 жовтня 2026 року, Lambda — станом на 1 листопада 2026 (дати на сторінці немає). API Mistral Large 4 після виходу ваг коштує $0,70 за мільйон вхідних токенів, $2,10 за мільйон вихідних і $0,07 за кешований вхід (Artificial Analysis, 1 листопада 2026). До відкриття ваг тариф був $1,36 / $4,18.

Наш розрахунок беззбитковості. Нода з чотирьох B200 за $27,16 на годину зрівняється з API за вихідними токенами, лише якщо видає 12,9 млн токенів на годину — близько 3 600 ток/с без перерви. На замірі Hugging Face вісім H200 під навантаженням у 1000 діалогів видали ~480 ток/с сумарно. За $42,32 на годину це близько $24,5 за мільйон вихідних токенів — приблизно в 12 разів дорожче за API. Вхідні токени, простій і електрика в розрахунок не входять, і всі вони роблять оренду ще дорожчою.

Купівля Mac теж не окупиться. $22 299 — це 10,6 млрд вихідних токенів за ціною API. За 20 ток/с без зупинки Mac видає 1,7 млн токенів на добу, і стільки токенів він нагенерує років за 17 (наш розрахунок; електрику і вхідні токени не враховано).

Висновок: Mistral Large 4 у себе запускають заради того, щоб запити не виходили за периметр компанії, заради роботи без інтернету і фіксованої версії моделі. Якщо нічого з цього не потрібно, API виграє. Порівняння майданчиків і прихованих платежів — у гайді з оренди GPU для нейромереж. Розумний порядок — спершу орендувати ноду на вихідні й прогнати своє завдання, потім вирішувати з купівлею.

Mistral Large 4 проти Qwen 3.8: 233–605 ГБ проти 17,6–397 ГБ

Головний суперник серед відкритих моделей — сімейство Qwen 3.8. Різниця за залізом — на порядок: у Qwen є моделі, що запускаються на одній відеокарті, а в Mistral у цьому поколінні поки є лише Large 4.

МодельПараметрів усього / активнихФайл в 1 бітіФайл у 4 бітахЛіцензія
Qwen 3.8 27B27B, щільна6,2 ГБ17,6 ГБApache 2.0
Qwen 3.8 Flash-Next~125–180B (обчислюють по-різному) / н/д72,5 ГБ111,3 ГБвласна
Mistral Large 41,05T / 52B233 ГБ605 ГБMistral Ecosystem Open-Weight
Qwen 3.8 2.4T-A95B2,45T / 95B397 ГБ1,31 ТБ (IQ4_XS)власна

Файли — GGUF від Unsloth за API Hugging Face, 4 біти — UD-Q4_K_XL, якщо не зазначено інше.

За якістю Mistral Large 4 (режим high) набирає 26 балів в Intelligence Index v5 від Artificial Analysis, Qwen 3.8 27B (xhigh) — 20 (станом на 1 листопада 2026). У Flash-Next індексу на цій шкалі поки немає. Порівнювати можна лише числа однієї версії шкали: прев’ю Large 4 отримувало 38 за попередньою методикою, і це не означає, що модель «погіршилася».

Як це читати:

  • Одна відеокарта на 24–32 ГБ — Qwen 3.8 27B, без варіантів.
  • 128 ГБ уніфікованої пам’яті або ПК зі 128 ГБ RAM — Qwen 3.8 Flash-Next локально; її запускають у себе кілька учасників обговорення релізу на Hacker News.
  • 512 ГБ і більше — Large 4 у 2–3 бітах або Qwen 3.8 2.4T в 1 біті. Другий варіант потребує в 1,7 раза більше пам’яті за тієї самої «бітності».

Шість балів різниці з 27B коштують 200–600 ГБ пам’яті проти 17,6 ГБ. Для чату й простого коду це переплата. Для складних агентних завдань і аналізу довгих документів усередині компанії — вже ні.

Ліцензія Mistral Large 4 і якість низьких квантів: що перевірено

Ліцензія. Large 4 вийшла під власною Mistral Ecosystem Open-Weight License, а не під Apache 2.0, як Large 3. Головне в ній:

  • Комерційне використання дозволене.
  • Пункт 2: якщо ви або афілійована компанія продаєте модель як сервіс (Model as a Service — даєте третім особам доступ до моделі через API чи хостинг із контролем над запитами, параметрами або навчанням), для комерційного використання потрібна окрема ліцензія від Mistral.
  • Вбудований продукт — не MaaS: функція всередині власного застосунку або просте пересилання запитів до чужої моделі під це визначення не підпадають.
  • Пункт 3: умови пункту 2 не стосуються внутрішнього використання (модель не відкрита третім особам) і доступу через офіційні продукти Mistral. Текст ліцензії лежить у репозиторії моделі.

На локальний запуск удома чи всередині компанії застереження про MaaS не поширюється. Хостинг-провайдерам і сервісам «модель через API» доведеться домовлятися з Mistral. Через це застереження на Hacker News сперечаються, чи можна називати реліз open source: формально це open weights, але не відкрита ліцензія в розумінні OSI.

Якість низьких квантів. Дані є лише в Unsloth — тобто в компанії, яка ці кванти робить. Це заяви вендора, а не незалежний тест.

КвантРозмірЗбіг top-1 з оригіналомKLD (менше — ближче до оригіналу)
UD-IQ1_S233,0 ГБ90,6%0,1263
UD-Q2_K_XL378,3 ГБ95,6%0,0298
UD-IQ3_XXS423,5 ГБ96,2%0,0217
UD-Q4_K_XL604,8 ГБ97,8%0,0071

«Збіг top-1» — частка токенів, де стиснута модель обирає те саме слово, що й оригінал. Це не оцінка якості коду чи міркувань: 9% розбіжностей в 1-бітному кванті на довгій відповіді накопичуються. Незалежних тестів 1- і 2-бітних квантів на завданнях із програмування станом на 1 листопада 2026 немає. Тому 1 біт — це спосіб запустити модель, а не «майже без втрат».

Як запустити Mistral Large 4: llama.cpp, MLX, vLLM і Ollama

Підтримку Mistral Large 4 влили в llama.cpp у день релізу — PR #31376, 29 жовтня 2026 року. Збірки, старші за цю дату, модель не відкриють. Нижче — команди з інструкцій Unsloth і Hugging Face; адаптовані під Linux із відеокартою NVIDIA, на Mac відрізняється лише збірка.

Крок 1. Обрати квант Mistral Large 4 під свою пам’ять

Звіртеся з таблицею «що влазить». На Mac Studio 512 ГБ без налаштування — до Q2_K впритул (контекст краще тримати скромним), із піднятим лімітом — UD-IQ3_XXS із запасом або UD-Q3_K_XL впритул. На машині з однією відеокартою і 768 ГБ RAM — UD-Q4_K_XL із запасом, максимум UD-Q5_K_XL. Врахуйте диск: 300–600 ГБ на один квант.

Крок 2. Зібрати свіжий llama.cpp

sudo apt-get update
sudo apt-get install -y build-essential cmake curl libcurl4-openssl-dev
git clone https://github.com/ggml-org/llama.cpp
cmake llama.cpp -B llama.cpp/build -DBUILD_SHARED_LIBS=OFF -DGGML_CUDA=ON
cmake --build llama.cpp/build --config Release -j --target llama-cli llama-server

Для Mac або запуску лише на процесорі — -DGGML_CUDA=OFF, Metal на macOS вмикається сам.

Крок 3. Завантажити квант і запустити сервер

./llama.cpp/build/bin/llama-server \
    -hf unsloth/Mistral-Large-4-1T-A52B-GGUF:UD-Q2_K_XL \
    --ctx-size 32768 \
    --temp 1.0 --top-p 0.95 --top-k 0 --min-p 0.0 \
    --chat-template-kwargs '{"reasoning_effort":"low"}' \
    --host 127.0.0.1 --port 8080

Чат відкриється за адресою 127.0.0.1:8080, OpenAI-сумісний API — там само, за шляхом /v1. Контекст 32 тис. обмежує KV-кеш. Unsloth у прикладі ставить reasoning_effort у high; ми ставимо low, бо на домашньому залізі high розтягує відповідь на хвилини. Бракує пам’яті — зменште --ctx-size або візьміть менший квант.

Завантажити квант заздалегідь (9 файлів, тримати в одній теці):

pip install -U huggingface_hub
hf download unsloth/Mistral-Large-4-1T-A52B-GGUF \
    --local-dir unsloth/Mistral-Large-4-1T-A52B-GGUF \
    --include "UD-Q2_K_XL/*"

Той самий запуск через Llama App із квантом команди llama.cpp — один рядок: llama serve -hf ggml-org/Mistral-Large-4-1T-A52B-GGUF:Q2_K.

Крок 4. Mac: GGUF чи MLX

На Mac працюють обидва шляхи. GGUF через llama.cpp — той, на якому зроблено замір Hugging Face. MLX-конверсії від mlx-community (2, 3 і 4 біти: 338,2 / 459,3 / 590,4 ГБ) з’явилися в день релізу, але вони лише текстові, і їхню якість ніхто не міряв. Конверсії зроблено гілкою mlx-lm із PR #2018 і перевірено на dev-збірці 0.32.3; якщо реліз із pip модель не відкриває — ставте mlx-lm із GitHub.

Крок 5. Сервери на Blackwell: vLLM

vLLM обслуговує NVFP4 і FP8, а станом на 1 листопада 2026 року працює лише зі спеціального образу vllm/vllm-openai:mistral-large-4 — ні реліз, ні нічна збірка підтримки ще не містять. Базова конфігурація рецепта vLLM — чотири GB300:

export VLLM_ENGINE_READY_TIMEOUT_S=6000
vllm serve mistralai/Mistral-Large-4-1T-A52B-NVFP4 \
  --tokenizer-mode mistral --config-format mistral --load-format mistral \
  --max-model-len 262144 --tensor-parallel-size 4 \
  --gpu-memory-utilization 0.85 \
  --reasoning-parser mistral --tool-call-parser mistral --enable-auto-tool-choice \
  --speculative-config '{"method":"dspark","num_speculative_tokens":3}'

Ollama і Mistral Large 4: поки що лише хмарний тег

На сторінці Mistral Large 4 у бібліотеці Ollama станом на 1 листопада 2026 видно лише тег mistral-large-4:cloud — це запуск у хмарі Ollama, а не на вашому залізі. Локально поки використовуйте llama.cpp або програми на його основі.

Сторінка тегів mistral-large-4 у бібліотеці Ollama: єдиний тег — хмарний :cloud

Ollama, сторінка тегів mistral-large-4, 2 листопада 2026: 1 — єдиний тег — хмарний :cloud, локальної версії поки немає.

Ризики локального запуску Mistral Large 4: що може піти не так

  • Підвисання Mac після підняття ліміту. Якщо GPU забрав 472 з 512 ГБ, системі лишається ~40 ГБ. Важкий браузер чи IDE — і macOS починає вивантажувати пам’ять на диск.
  • Обвал швидкості на довгому контексті. Замір HF: 30 ток/с на короткому запиті і 3 ток/с на довгому. Вікно в 1 млн токенів за пам’яттю доступне, але працювати з ним на домашньому залізі болісно.
  • Prefill на CPU. За ~13–15 ток/с (наша оцінка) читання великого документа чи кодової бази займає десятки хвилин. Для агентів, які постійно надсилають довгий контекст, це неприйнятно.
  • Якість 1–2 біт підтверджує лише вендор квантів. Порівняйте відповіді з API на своїх завданнях, перш ніж будувати на цьому процеси.
  • Читання з SSD замість пам’яті. Якщо модель не вміщається, llama.cpp підвантажує ваги з диска через mmap. З досвіду Pinggy, це 1–2 ток/с — для чату марно, а SSD постійно навантажений читанням.
  • Завантаження і диск. 300–600 ГБ на квант, плюс місце на експерименти з двома-трьома варіантами. Беріть файли лише з офіційних репозиторіїв (mistralai, unsloth, ggml-org, mlx-community).
  • Цифри зі статей до релізу. Оцінки «Q4 ≈ 635 ГБ», «NVFP4 = 525 ГБ», «23 ток/с на DGX Spark» не збігаються з реальними файлами або стосуються іншої моделі.

Кому Mistral Large 4 потрібен локально — і коли краще почекати

Mistral Large 4 потрібен локально тим, кому не можна надсилати дані в зовнішній API і хто вже має або матиме сервер від 400 ГБ пам’яті. Ентузіастові найдешевше — через Mac Studio за $22 299, у 2–3 бітах. Звичайному ПК він не потрібен зовсім: там працює Qwen 3.8.

ПрофільЩо робити
Компанія з чутливими даними і бюджетом на серверОрендувати 4× B200 на тест, потім власна нода на NVFP4 або FP8 через vLLM
Ентузіаст із бюджетом від $22 тис.Mac Studio M5 Ultra 512 ГБ, Q2_K, із піднятим лімітом — 3 біти, ~20 ток/с (оцінка)
Є сервер із 512–768 ГБ RAMОфлоад експертів у RAM, 3–5 біт, 7–8 ток/с (оцінка), короткі запити
Звичайний ПК, одна відеокартаQwen 3.8 27B або Flash-Next; Large 4 — через API

П’ять запитань перед купівлею заліза:

  1. Чи не можна даним виходити в хмару? Якщо можна — API за $0,70/$2,10 дешевший за будь-який варіант.
  2. Чи потрібен довгий контекст? На локальному залізі він повільний: 3 ток/с на замірі HF.
  3. Чи будуть агенти з довгими промптами? Тоді вирішує prefill, і CPU-сервер відпадає.
  4. Який бюджет? Поріг входу — $22 299 за Mac або $50 тис.+ за зв’язку відеокарт.
  5. Чи можна почекати місяць? На брифінгу 28 жовтня 2026 року віцепрезидент Mistral із науки П’єр Сток пообіцяв «протягом місяця» сімейство менших моделей, і одна з них, за його словами, точно запуститься на ноутбуці (Frandroid). Розміру, дати й ліцензії поки немає, в офіційному анонсі цієї обіцянки теж немає.

Найшвидше застаріють ціни Mac, відеокарт і пам’яті, тарифи оренди і самі файли квантів: Unsloth і ggml-org оновлюють репозиторії. Свіжі розміри дивіться в картці моделі на Hugging Face, свіжі ціни — на сторінках Apple і хмар.

FAQ

Чи можна запустити Mistral Large 4 на одній RTX 5090 або 4090?

Ні, у нормальному режимі — ні. Навіть найменший квант важить 233 ГБ, а RTX 5090 має 32 ГБ відеопам’яті. Разом із 64–128 ГБ оперативної пам’яті однаково не вистачає, і llama.cpp читатиме ваги з SSD — це 1–2 ток/с. Для однієї такої відеокарти краще підходить Qwen 3.8 27B: у 4 бітах вона важить 17,6 ГБ.

Чи вистачить Mac Studio на 512 ГБ для Mistral Large 4?

Вистачить, але лише в 1–3 бітах. За замовчуванням macOS віддає графічному ядру близько 384 ГБ (≈412 ГБ у десяткових одиницях файлів) — цього вистачає на Q2_K (380,7 ГБ) впритул. Якщо підняти ліміт командою sysctl до 472 ГБ, влізуть UD-IQ3_XXS і впритул UD-Q3_K_XL. Замір на M3 Ultra в Q2_K — 15 ток/с; нові M5 Ultra з 512 ГБ коштують від $22 299 у США.

Скільки оперативної пам’яті потрібно, щоб запустити Mistral Large 4 без відеокарти?

Для 1 біта — щонайменше 256 ГБ, для 2 біт — близько 384 ГБ, для 4 біт — 768 ГБ. Швидкість задає пропускна здатність пам’яті: на звичайному ПК із двоканальною DDR5 стеля близько 5 ток/с. На серверному EPYC із 12 каналами DDR5 наша оцінка — 7–8 ток/с у 4 бітах, а prefill — близько 13–15 ток/с.

Де завантажити Mistral Large 4 і який формат обрати — FP8, NVFP4 чи GGUF?

Усі офіційні файли лежать на Hugging Face в репозиторії mistralai/Mistral-Large-4-1T-A52B. FP8 (1,06 ТБ) — для серверів на 8 GPU, NVFP4 (610 ГБ) — для відеокарт Blackwell через vLLM. Для Mac і домашніх систем потрібен GGUF: від unsloth (233–1115 ГБ) або ggml-org (297,7–634,8 ГБ), він запускається в llama.cpp.

Чим Mistral Large 4 відрізняється від Qwen 3.8 за вимогами до заліза?

На порядок. Qwen 3.8 27B у 4 бітах важить 17,6 ГБ і працює на одній відеокарті, Flash-Next — 111 ГБ, це машина зі 128 ГБ пам’яті. Mistral Large 4 починається з 233 ГБ в 1 біті. В індексі Artificial Analysis v5 Large 4 набирає 26 балів, Qwen 3.8 27B — 20 (1 листопада 2026).

Чи можна використовувати Mistral Large 4 у комерційному проєкті?

Так, ліцензія Mistral Ecosystem Open-Weight це дозволяє, зокрема всередині компанії: застереження про MaaS на це не поширюється. Окрема ліцензія від Mistral потрібна, лише якщо ви продаєте доступ до самої моделі як сервіс — через API чи хостинг, де клієнти керують запитами й параметрами. Функція всередині власного застосунку сервісом не вважається.

Binance · Wall Street 24/7Новини рухають нафтуРеагуйте одразу: нафта на Binance торгується цілодобово
WTI
Ціна нафти зараз
Поділитися
Зв'язатися:
Крипто- та data-аналітик, інженер-програміст (факультет комп'ютерних наук ХНУРЕ). В IT з 2008 року: адміністрував корпоративний моніторинг у «Vodafone Україна», сім років розробляв і просував веб-проєкти, п'ять років керував маркетингом на метриках — конверсія, CTR, ROI, LTV.Криптовалютними ринками займаюся з 2021 року: ончейн-метрики, токеноміка, макроекономічні індикатори. Розробив власну data-driven модель аналізу ринку на 30+ метрик. Стек — Python (pandas, NumPy, SciPy, matplotlib), математична статистика та EDA; збір і звірку даних автоматизую AI-агентами.Принцип — «Don't trust, verify»: кожна цифра перевірена за першоджерелом, ключові — щонайменше за двома незалежними; прогнози — лише сценарії з умовами. Теза без даних не публікується.