Kimi K3: найбільша відкрита модель, яку не можна завантажити

23 хв. читання

Коротко (TL;DR)

Kimi K3 — нова флагманська модель китайської лабораторії Moonshot AI, представлена 16 липня 2026 року. Формально це найбільша відкрита модель у світі: 2,8 трильйона параметрів і контекстне вікно на мільйон токенів. За незалежними замірами вона входить у першу пʼятірку найрозумніших моделей планети — поруч із Claude Opus 4.8 та GPT-5.6 Sol.

Але в цього огляду Kimi K3 є два незручні нюанси, про які майже не пишуть:

  • Модель називають «відкритою», а ваг ще немає. Повний реліз обіцяють на 27 липня 2026 року; до цієї дати завантажити й запустити K3 у себе не можна, а незалежний трекер Artificial Analysis досі позначає її як пропрієтарну (дані на 16 липня 2026 року).
  • Вона коштує як Claude Sonnet. Ціна API — $3 за мільйон вхідних токенів і $15 за мільйон вихідних (на 16 липня 2026 року). Це в 3,2–3,75 раза дорожче за попередню версію Kimi. Міф «китайський ШІ — це завжди дешево» на K3 більше не працює.

Кому підходить: розробникам і командам, яким потрібен фронтенд-код і робота з дуже довгими документами через API, а також тим, хто за пару тижнів захоче розгорнути топову відкриту модель на власному залізі. Кому не підходить: ентузіастам із домашнім ПК (модель потребує дата-центру), тим, кому важлива дешевизна (DeepSeek і GLM дешевші в рази), і всім, для кого критична юрисдикція обробки даних. Головний конкурент серед відкритих — GLM-5.2 від Z.ai; серед закритих — Claude Opus 4.8 та GPT-5.6 Sol.

Що таке Kimi K3 і що вона вміє

Kimi K3 — це велика мовна модель (LLM) із нативною підтримкою зображень («бачить» картинки, а не лише текст). Її випустила Moonshot AI — пекінський стартап, заснований 2023 року Ян Чжиліном, випускником Університету Цінхуа з дослідницьким досвідом у Google та Meta; серед інвесторів — Alibaba. Компанія на підйомі: за даними Financial Times, до липня 2026 року Moonshot вела новий раунд фінансування з оцінкою до $31,5 млрд — проти приблизно $20 млрд у травні 2026 року (за даними SCMP) і $4,3 млрд у січневому раунді Series C на $500 млн, який прямо призначався на розробку K3. Юридично сервіс надає сингапурська «дочка» Moonshot AI Pte. Ltd. (зареєстрована в липні 2023 року) — цей факт ще знадобиться в розділі про ризики.

BINANCEДосі дивишся збоку?Ринок працює без вихідних. Рахунок на Binance відкривається за 2 хвилини.Почати зараз

Ключові характеристики Kimi K3 (за офіційним технічним блогом Moonshot і картками Artificial Analysis та OpenRouter, дані на 16 липня 2026 року):

ПараметрЗначення
Усього параметрів2,8 трлн (заявлена як «перша відкрита модель класу 3T»)
АрхітектураMixture of Experts (MoE), активні 16 з 896 експертів (Stable LatentMoE)
Контекстне вікно1 000 000 токенів (точніше 1 048 576 на API)
Модальностітекст + зображення (нативно)
Ліцензія вагModified MIT (як у лінійки K2)
Дата відкриття вагобіцяна на 27 липня 2026 року

Що означає «2,8 трильйона параметрів, але активні лише 16 експертів»

Тут легко заплутатися, тож простими словами. Параметри — це «налаштування» всередині моделі, яких вона набирає під час навчання: що їх більше, то теоретично більше знань і вмінь. У K3 їх 2,8 трильйона — рекорд серед відкритих моделей.

Але модель побудована за схемою Mixture of Experts («суміш експертів»). Уявіть велику компанію з 896 вузьких фахівців. Коли надходить конкретне завдання, керівник не збирає всіх — він кличе лише 16 найдоречніших, а решта 880 у цей час відпочивають. Ви платите за роботу шістнадцятьох, а не восьмисот.

Саме тому гігантська модель на 2,8 трлн параметрів може коштувати приблизно як модель у рази менша: на кожен запит «вмикається» лише мала частина мережі. Зворотний бік — точну кількість активних параметрів (у мільярдах) Moonshot офіційно не розкрила в жодному джерелі; відома лише розрідженість 16 з 896.

Контекст на мільйон токенів — і чому за нього доплачують

Мільйон токенів контексту — це близько 1570 сторінок тексту, які модель тримає «в голові» одночасно. Зручна аналогія з ранніх розборів: модель — як процесор, контекстне вікно — як оперативна памʼять, а тариф — як конфігурація цієї памʼяті. У застосунку Kimi повний мільйон доступний не на всіх планах: базові тарифи дають менше (близько 256K токенів), а повний контекст відкривається лише на старших підписках. Джерела розходяться в точних назвах тарифів — обираючи план, цифри варто звірити на актуальній сторінці тарифів Kimi.

Kimi K3 — «відкрита» модель, яку не можна завантажити

Це головне, що варто зрозуміти про Kimi K3 на середину липня 2026 року.

Moonshot називає K3 open-weight — відкритою моделлю, ваги якої можна завантажити й запустити будь-де під вільною ліцензією Modified MIT. Проблема в тому, що на дату публікації ваг ще немає. Повний реліз призначено на 27 липня 2026 року. До цього моменту:

BINANCEДосі дивишся збоку?Ринок працює без вихідних. Рахунок на Binance відкривається за 2 хвилини.Почати зараз
  • завантажити модель із Hugging Face чи запустити локально не можна;
  • незалежний агрегатор Artificial Analysis у своїй картці прямо відповідає на запитання «Kimi K3 — це open source?» словом «No» і числить модель як пропрієтарну (дані на 16 липня 2026 року).

Виходить, що «найбільша відкрита модель у світі» — поки відкрита лише на словах, за анонсом, а не за фактом. Для читача це принципово: якщо ви планували саме локальний запуск заради приватності чи контролю, до 27 липня 2026 року такої можливості немає, і варто памʼятати, що дати релізів зсуваються.

Розробники, втім, уже готуються: на GitHub відкрито запити на додавання підтримки K3 у сторонні інструменти — спільнота реагує швидше за пресу.

Перевірка на завданнях: чиїм бенчмаркам вірити

З бенчмарками Kimi K3 треба бути обережним, бо цифри бувають двох сортів: вендорські (заміряв сам Moonshot) і незалежні (заміряла третя сторона). Ми звели їх в одну таблицю з явною позначкою, звідки яка цифра — цього майже ніде не роблять.

МетрикаЗначення K3ДжерелоТип
Intelligence Index57, місце #4 з 189Artificial Analysisнезалежний
Frontend Code Arena (Elo)1679, місце #1 (стрибок з #18)Arena.aiнезалежний (голоси людей)
GDPval-AA v2 (Elo)1668таблиця Moonshotвендорський
GDPval-AA v2 (Elo)1687VentureBeat (за даними AA)незалежний
DeepSWE67,5таблиця Moonshotвендорський
Terminal-Bench 2.188,3таблиця Moonshotвендорський
SWE Marathon42,0 (місце #1)таблиця Moonshotвендорський

Що з цього випливає (дані на 16 липня 2026 року):

  • Незалежна оцінка «інтелекту». За Intelligence Index від Artificial Analysis K3 набрала 57 балів і посіла 4-те місце з 189 моделей — позаду Claude Fable 5 (60) та GPT-5.6 Sol (58–59) і врівень із Claude Opus 4.8 (56). Це єдина по-справжньому незалежна метрика «рівня розуму» на момент релізу, і вона підтверджує: K3 справді у фронтирі.
  • Живі вподобання людей. У сліпому голосуванні Arena.ai з фронтенд-коду K3 вийшла на 1-ше місце з рейтингом 1679 Elo, обійшовши навіть топові закриті моделі, — різкий стрибок із 18-го місця, де була попередня Kimi K2.6. Застереження: це вподобання людей у сліпих порівняннях, а не обʼєктивний тест, і вибірка ще молода (довірчий інтервал близько ±17 очок) — не абсолютний вирок.
  • Вендорські кодинг-бенчмарки — із застереженням. В офіційній таблиці Moonshot K3 бере перше місце на SWE Marathon (42,0 проти 40,0 в Opus 4.8) і майже наздоганяє лідерів на Terminal-Bench 2.1 (88,3 проти 88,8 у GPT-5.6 Sol). Але всі ці цифри — заміри самого вендора, причому різні моделі тестувалися в різних «обвʼязках» (KimiCode, Claude Code, Codex). Moonshot чесно вказує це у виносках, але порівняння виходить не строго «за інших рівних умов».

Окремо — показове розходження джерел. На агентному бенчмарку GDPval-AA v2 офіційна таблиця Moonshot дає K3 рейтинг 1668 Elo, а VentureBeat із посиланням на Artificial Analysis — 1687. Порядок місць при цьому однаковий (K3 обходить Opus 4.8, але поступається Fable 5 та GPT-5.6 Sol) — розходяться лише точні числа, імовірно через те, що жива сторінка AA оновлювалася між знімками. Ми не обираємо «зручну» цифру, а показуємо обидві.

Як K3 показала себе на реальних завданнях

Модель доступна через API та агрегатор OpenRouter уже зараз (на старті її обслуговує єдиний провайдер — сам Moonshot), тож перші незалежні прогони на живих завданнях є. Наводимо їх з атрибуцією — це чужі перевірки, а не наше «демо».

Фронтенд-графіка (SVG). Незалежний дослідник Саймон Віллісон прогнав через OpenRouter свій відомий тест — попросив K3 намалювати в SVG пелікана на велосипеді. За його звітом від 16 липня 2026 року, модель видала акуратну картинку, але дорого: 95 вхідних токенів проти 16 658 вихідних (з них 13 241 — «міркування»), разом близько 25 центів за одне зображення. Причина в тому, що в K3 поки що єдиний режим «максимального» міркування, який палить токени навіть на простому завданні. Це збігається з 1-м місцем K3 у сліпому голосуванні Arena з фронтенду — перше місце в 6 із 7 доменів і друге в категорії ігор (після Fable 5).

Робота із зображеннями (vision). У тому ж прогоні Віллісон подав моделі назад намальовану картинку й попросив описати її — K3 видала точний розгорнутий опис приблизно за 0,6 цента. Висновок: зір у моделі працює добре.

Фактичні запитання. Тут обережніше: як показано нижче, на тесті знань модель стала не лише точнішою, а й помітно частіше вигадувати — її відповіді на фактичні запити треба перевіряти.

Агентна робота з інструментами. За вендорськими кодинг-бенчмарками це сильний бік (1-ше місце на SWE Marathon), але той самий Віллісон попереджає: разові тести на кшталт «пелікана» не перевіряють головного для сьогоднішніх моделей — надійності виклику інструментів у довгих діалогах. Це варто тримати в умі тим, хто бере K3 під агентів.

Перевірити самому просто: повторити тест Віллісона — той самий запит через OpenRouter — коштує лічені центи й дає живе уявлення про модель замість відполірованого демо вендора.

Розумніша — і водночас більше вигадує

Найважливіше для практики й найнезручніше для маркетингу. За незалежним тестом AA-Omniscience точність відповідей K3 зросла порівняно з попередньою K2.6 з 33% до 46%. Але водночас частота галюцинацій (коли модель упевнено видає вигадану відповідь замість «не знаю») зросла з 39% до 51% (дані на 16 липня 2026 року).

Простіше кажучи: нова Kimi частіше відповідає правильно — і частіше фантазує. Підсумковий індекс достовірності зріс із +6 до +18, тобто загалом модель стала кориснішою, але покладатися на її відповіді без перевірки стало ризикованіше, а не безпечніше. Для завдань, де ціна помилки висока (юридичні, медичні, фінансові тексти), це пряма підстава перевіряти факти за моделлю.

Тарифи, доступ і залізо

Скільки коштує Kimi K3

Ціна API Kimi K3 (за офіційним блогом Moonshot, дані на 16 липня 2026 року):

Тип токенівЦіна за 1M токенів
Вхід, без кешу$3,00
Вхід, при влученні в кеш$0,30
Вихід$15,00

Кеш-хіт $0,30 означає: якщо ви повторно надсилаєте той самий великий контекст (наприклад, ту саму документацію), за вже «запамʼятовану» частину платите вдесятеро менше.

Головна новина тут — не абсолютні числа, а тренд. Попередня лінійка Kimi (K2.6 / K2.7 Code) коштувала приблизно $0,16–0,95 за мільйон вхідних токенів і до $4 за вихідні (оцінки джерел щодо цього розходяться). K3 за $3/$15 виявляється в 3,2–3,75 раза дорожчою — і потрапляє рівно у цінову вилку стандартного Claude Sonnet 5 ($3/$15). Це і є «кінець наддешевого китайського ШІ»: раніше китайські моделі брали демпінгом, тепер топова Kimi коштує як західний флагман середнього тарифу. Ціна — величина волатильна, вендори змінюють її регулярно, тож перед розрахунками звіряйтеся з актуальним прайсингом.

Через що доступна

  • Застосунок і сайт Kimi — для звичайних користувачів, із розбивкою контексту за тарифами.
  • API Moonshot — для розробників.
  • Kimi Code — агент для роботи з кодом, з інтеграціями в популярні редактори (VS Code, Zed та інші).
  • OpenRouter — єдиний доступ до API без окремої реєстрації в Moonshot; на старті модель обслуговує лише один провайдер.

Чи можна запустити локально

Формально — так, коли 27 липня 2026 року вийдуть ваги. На практиці — майже ні, якщо у вас не дата-центр. Moonshot офіційно рекомендує розгортати K3 на «супернодах» із 64 і більше прискорювачами. Наскільки це багато: незалежний інженер Макс Вайнбах ще 14 липня 2026 року зауважив, що його кластер Mac Studio на 1,5 ТБ памʼяті вже на межі можливостей для моделі такого масштабу.

Висновок простий: домашній запуск K3 нереальний, на відміну від компактних відкритих моделей, які влазять в одну відеокарту чи десктоп. Якщо вам потрібна відкрита LLM саме для локального заліза, K3 — не ваш варіант; для домашнього запуску логічніше дивитися в бік менших моделей — наприклад, як розібрано в нашому гайді про запуск Llama на власному компʼютері, де докладно про версії, ліцензію та вимоги до памʼяті.

Kimi K3 проти альтернатив

Порівняння станом на 16 липня 2026 року. Ціна за завдання — за методикою Artificial Analysis (зважена вартість одного завдання Intelligence Index).

МодельТипРозмірЦіна за завдання (AA)Відкритість
Kimi K3відкрита (ваги з 27.07)2,8 трлн$0,94Modified MIT
GPT-5.6 Solзакритан/д$1,04немає
Claude Opus 4.8закритан/д$1,80немає
GLM-5.2 (Z.ai)відкритан/д$0,32–0,47відкрита
DeepSeek V4 Proвідкрита≈1,6 трлн*$0,04відкрита

* Розмір DeepSeek V4 Pro — за порівняльним графіком самого Moonshot, незалежного підтвердження від DeepSeek немає.

Що це говорить:

  • Проти закритих. За ціною за завдання K3 ($0,94) дешевша за Claude Opus 4.8 ($1,80) приблизно вдвічі й трохи дешевша за GPT-5.6 Sol ($1,04), а за розумом — врівень з Opus 4.8. Для тих, хто обирає між Kimi K3 та Claude Opus 4.8, аргумент K3 — ціна й обіцянка відкритих ваг; аргумент Opus — зріла екосистема, стабільність і менше галюцинацій. Якщо цікаво, чим закриті флагмани справді відрізняються один від одного, у нас є окремий розбір Grok 4.5 проти Claude Opus 4.8.
  • Проти своїх же, відкритих. А ось тут K3 програє за грошима розгромно. GLM-5.2 обходиться в $0,32–0,47 за завдання, DeepSeek V4 Pro — узагалі в $0,04, тобто в рази дешевше. K3 бере розміром і піком якості, але не ціною. До речі, саме GLM-5.2 від Z.ai наприкінці червня 2026 року перехопила в Kimi K2.6 (яка була найпопулярнішою відкритою моделлю навесні) корону найпопулярнішої відкритої моделі — за даними Habr; тож боротьба серед відкритих китайських моделей іде всерйоз.
  • Відкритість як окремий критерій. Якщо для вас важлива не просто відкрита ліцензія, а саме можливість запустити модель під власною юрисдикцією, корисно порівняти підходи різних лабораторій — наприклад, із суверенною європейською відкритою моделлю Soofi S, у якої юрисдикція обробки даних зовсім інша.

Кому потрібна Kimi K3: фронтенд і довгий контекст

  • Розробнику фронтенду. K3 сьогодні — найсильніший вибір серед відкритих моделей за фронтенд-кодом (1-ше місце в сліпому голосуванні Arena). Якщо пишете інтерфейси й готові платити як за Claude Sonnet — є сенс спробувати через API.
  • Команді з довгими документами. Мільйон токенів контексту та знижка на кеш роблять K3 зручною для роботи з великими базами знань і кодовими базами — за умови, що ви вкладаєтеся в бюджет.
  • Тому, хто чекає відкриті ваги. Якщо план — розгорнути топову відкриту модель на власному кластері, відзначте 27 липня 2026 року й заздалегідь оцініть, чи потягне ваше залізо суперноду на 64+ прискорювачі.
  • Ентузіасту з домашнім ПК. K3 не для вас — беріть компактні відкриті моделі.
  • Тому, кому важлива ціна. Дивіться на GLM-5.2 чи DeepSeek V4 Pro: вони в рази дешевші за співставної для багатьох завдань якості.

Ризики Kimi K3: галюцинації зросли з 39% до 51%

У Kimi K3 два різні пласти ризиків, і обидва варто тримати в голові.

Технічні:

  • Галюцинації зросли. Як розібрано вище, частота вигаданих відповідей піднялася з 39% до 51% (дані на 16 липня 2026 року). Модель стала точнішою, але й сміливішою у фантазіях — критичні факти за нею треба перевіряти.
  • Бенчмарки здебільшого вендорські. Значна частина гучних цифр — заміри самого Moonshot на різних агентних обвʼязках. Орієнтуйтеся насамперед на незалежні метрики (Artificial Analysis, Arena), а вендорські читайте як заяву сторони.
  • Ваги поки не вийшли. До 27 липня 2026 року «відкритість» лишається обіцянкою; дати релізів мають властивість зсуватися.

Дані та юрисдикція:

  • Аналітичний центр IAPS у лютому 2026 року попереджав, що законодавство КНР (Закон про національну розвідку, стаття 7) дає владі право вимагати доступ до даних у китайських компаній та їхніх «дочок» — попри сингапурську реєстрацію юрособи Moonshot. Важливе застереження: той меморандум був присвячений окремій функції Moonshot (агенти Kimi Claw), а не ексклюзивно K3, — але K3 працює через ту саму інфраструктуру тієї самої юрособи, тож ризик структурно застосовний.
  • Це не єдиний сигнал: ще в травні 2025 року китайський регулятор (National Cyber Security Information Centre) офіційно вказував застосунку Kimi на збір даних, що не стосуються його функцій. Тобто претензії до практик роботи з даними лунали з двох різних боків.

Практичний висновок: для чутливих даних використовувати хмарний API Kimi (як і будь-який китайський хмарний ШІ-сервіс) варто з обережністю; ситуація може змінитися після виходу відкритих ваг, коли зʼявиться можливість локального розгортання під власним контролем.

FAQ

Kimi K3 — це справді відкрита модель? Формально так, ліцензія Modified MIT. Але на 16 липня 2026 року ваги ще не опубліковано — повний реліз обіцяють на 27 липня 2026 року, а до цього незалежні трекери числять модель як пропрієтарну. Тобто відкритість поки за анонсом, а не за фактом.

Скільки коштує Kimi K3? API коштує $3 за мільйон вхідних токенів, $15 за мільйон вихідних і $0,30 за вхідні при влученні в кеш (дані на 16 липня 2026 року). Це в 3,2–3,75 раза дорожче за попередню версію Kimi і приблизно на рівні Claude Sonnet 5.

Чи можна запустити Kimi K3 на домашньому компʼютері? Ні. Moonshot рекомендує конфігурації з 64+ прискорювачами; навіть топовий кластер Mac Studio на 1,5 ТБ памʼяті — на межі. Для домашнього заліза беріть менші моделі.

Що краще — Kimi K3 чи Claude Opus 4.8? За незалежним Intelligence Index вони приблизно врівень (K3 — 57, Opus 4.8 — 56 балів на 16 липня 2026 року), а за ціною за завдання K3 удвічі дешевша. Але в K3 вища частота галюцинацій і поки немає відкритих ваг. Opus 4.8 виграє зрілістю екосистеми та надійністю.

Чим Kimi K3 відрізняється від GLM-5.2 і DeepSeek V4 Pro? K3 більша (2,8 трлн параметрів) і вища за піковою якістю, але помітно дорожча: $0,94 за завдання проти $0,32–0,47 у GLM-5.2 і $0,04 у DeepSeek V4 Pro (дані Artificial Analysis на 16 липня 2026 року). Якщо важлива ціна — відкриті конкуренти вигідніші.

Чи безпечно довіряти Kimi K3 конфіденційні дані? Через хмарний API — з обережністю. Законодавство КНР дає владі широкі права на доступ до даних китайських компаній, а до практик Kimi зі збору даних уже були офіційні претензії. Після виходу відкритих ваг зʼявиться варіант локального розгортання під власним контролем.

Поділитися
Зв'язатися:
Крипто- та data-аналітик, інженер-програміст (факультет комп'ютерних наук ХНУРЕ). В IT з 2008 року: адміністрував корпоративний моніторинг у «Vodafone Україна», сім років розробляв і просував веб-проєкти, п'ять років керував маркетингом на метриках — конверсія, CTR, ROI, LTV.Криптовалютними ринками займаюся з 2021 року: ончейн-метрики, токеноміка, макроекономічні індикатори. Розробив власну data-driven модель аналізу ринку на 30+ метрик. Стек — Python (pandas, NumPy, SciPy, matplotlib), математична статистика та EDA; збір і звірку даних автоматизую AI-агентами.Принцип — «Don't trust, verify»: кожна цифра перевірена за першоджерелом, ключові — щонайменше за двома незалежними; прогнози — лише сценарії з умовами. Теза без даних не публікується.